Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylinkový sirup zavařený v mikrovlnce, mikrovlnné troubě

1 odpověď
(stránka otevřena 1311x)

Dotaz:

Dobrý den pro všechny bylinkáře. Trošku se svěřím se svou výrobou sirupů. Je fakt, že nějak uvařeným bylinkám až tak nevěřím, myslím si, že se tím vlastně všechno zdravé zničí. Takže jsem dělala kopřivový sirup tak, že jsem svařila vodu po vychladnutí jsem do něj dala cukr a míchla až se rozpustí. Do toho jsem přidala rozmixované kopřivy a dva dny louhovala poté scedilo přes plenu. Myslím, že se povedl a je dobrý. Prosím o názor, zda je to také možné takto dělat. No stejně ho budu užívat. Z medvědího česneku jsem udělala tinkturu, je to síla, schovám na zimu. Teď ještě mám naložené výhonky z borovice (mám je na zahradě). Ještě mě čeká sirup z divizny, tu si na zahradě ochraňuji jako oko v hlavě. Sirup dělám tak, že do 3l jahve dávám sebrané květy, prosypu cukrem, a vlastně každý den přidávám, protože ji fakt sbírám každý de. Nechávám stát na sluníčku až se vytvoří hnědý šťáva. Tak jsem to dělala loni a bylo to moc dobré. Pro jistotu dávám do menších skleniček0,3 l a zavařím v mikrovlnce, tak mám jistotu, že se opravdu nezkazí žádný můj výrobek. A z pampelišek zrovna tak. Byliny neproplachuji, nechci přijít o žádné ty vzácné pyly. Nějaký ten brouček mi nevadí, vždyť se to stejně všechno cedí. A se srovnáním s některými potravinami je to v poho. No a ještě mě čeká černý bez. A nemoci aˇse třesou. Přeji všem hodně úspěchů a panu doktorovi fandím a děkuji mu za ty jeho nádhérné stránky. Díky.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.


"Zavařování" v mikrovlnce si dovolím nedoporučit. Mikrovlnnými vlnami se doslova zdevastují kvalitní bílkoviny, které jsou v produktu a biologická hodnota takového sirupu významně poklesne.
Doporučuji spíše zastříknout nahoře (vršek sirupu, hrdlo zevnitř, víčko) alkoholem (dělá se rozprašovačem naplněným silným alkoholem) nebo zvýšením koncentrace cukru (cukr je od určité koncentrace konzervantem). Ale mikrovlnku považuji za neideální.


Prosi ostatnímu nemám výhrad :) Je to šetrný způsob zpracování a jsem s ním v souladu.