Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylinky u ředění krve a léků na tlak

1 odpověď
(stránka otevřena 912x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:
Zlomila jsem si nohu (ta už snad je v pořádku). Dlouho nesrustala a po vysazení clexane jsem měla plicní embolii. Operace srdce, tam se chytil také jeden větší. Ted už jsem doma a beru eliquis a bisoprolol (při hospitalizaci jsem měla vysoké tlaky a tachykardie. Vše se zatím vyšetřuje). Muzou se užívat bylinky? Pokud ano, tak jaké. Ptala jsem se více lékařů a každý na to má jiné názory.

Děkuji a jsem s pozdravem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Léčivé rostliny (tedy nejen byliny, ale i polokeře, keře, stromy, houby a lišejníky) je možné užívat i při užívání léků, keré mají vliv na srážlivost krve (antiagregancia, antikoagulancia). Opatrnost by měla být u léčivých rostlin, které uvádím zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/byliny-nebezpeci-kontraindikace/1427-warfarin-pradaxa-clexane-fraxiparine-a-byliny-bylinky-vliv-bylin-na-srazlivost-krve

K lékům na vysoký krevní tlak se berou léčivé rostliny běžně, není to problém. Např. HLOH OBECNÝ, ŠIŠÁK BAJKALSKÝ nebo JMELÍ BÍLÉ, které přímo léčí vysoký krevní tlak se v úvodu používají s léky na vysoký krevní tlak. Postupně tlak klesá (v řádu týdnů či měsíců), takže se snižují léky na tlak a zůstávají jen byliny - tak tomu bývá v mé bylinkové praxi u pacientů relativně běžně.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.