Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Čaj vs. tinktura z echinacey, třepatovky - vliv rozpustnosti polysacharidů ve vodě

1 odpověď
(stránka otevřena 925x)

Dotaz:

Dobrý den,


pěkně prosím o radu. Doslechla jsem se o názoru, že čaje s obsahem echinacey jsou neúčinné, neboť za účinky stojí polysacharidy, které jsou ve vodě nerozpustné, a tudíž má smysl pouze užívání tinktury z echinacey neboli třapatovky.


Můžete mi, prosím, k tomuto vyjádřit svůj názor? A zároveň se chci zeptat na nejvhodnější část echinacey, kterou bych měla použít k výrobě domácí tinktury. Na internetu jsem našel, že: "Na imunitním účinku se podílejí všechny skupiny obsahových látek (isobutylamidy, deriváty kyseliny kávové v kořeni a polysacharidy v nadzemní části)." Jakou část rostliny tedy máme použít - kořen, nať, listy, květy… ? Nebo doporučujete třeba smíchat půl na půl kořen s natí? Svůj dotaz dokončím ještě prosbou o informaci, jaké množství sušené echinacey je podle vás vhodné k přípravě čaje (např. 1g 3x denně).


Děkuji předem.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Ano, Vaše domněnka je správná a echinacea neboli třepatovka neboli třapatka obsahuje mj. i polysacharidy nerozpustné ve vodě. Pokud Vám jde při užívání rostliny o tyto polysacharidy, je vhodné neužívat rostlinu ve formě čaje, ale echinaceové tinktury.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.