bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Čaj vs. tinktura z echinacey, třepatovky - vliv rozpustnosti polysacharidů ve vodě

1 odpověď
(stránka otevřena 521x)

Dotaz:

Dobrý den,


pěkně prosím o radu. Doslechla jsem se o názoru, že čaje s obsahem echinacey jsou neúčinné, neboť za účinky stojí polysacharidy, které jsou ve vodě nerozpustné, a tudíž má smysl pouze užívání tinktury z echinacey neboli třapatovky.


Můžete mi, prosím, k tomuto vyjádřit svůj názor? A zároveň se chci zeptat na nejvhodnější část echinacey, kterou bych měla použít k výrobě domácí tinktury. Na internetu jsem našel, že: "Na imunitním účinku se podílejí všechny skupiny obsahových látek (isobutylamidy, deriváty kyseliny kávové v kořeni a polysacharidy v nadzemní části)." Jakou část rostliny tedy máme použít - kořen, nať, listy, květy… ? Nebo doporučujete třeba smíchat půl na půl kořen s natí? Svůj dotaz dokončím ještě prosbou o informaci, jaké množství sušené echinacey je podle vás vhodné k přípravě čaje (např. 1g 3x denně).


Děkuji předem.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Ano, Vaše domněnka je správná a echinacea neboli třepatovka neboli třapatka obsahuje mj. i polysacharidy nerozpustné ve vodě. Pokud Vám jde při užívání rostliny o tyto polysacharidy, je vhodné neužívat rostlinu ve formě čaje, ale echinaceové tinktury.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.