Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Čepy na mandlích - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1104x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se zeptat co mám používat na čepy na mandlích? Již delší dobu se mě opakovaně dělají čepy na mandlích, na ORL mě paní doktorka dá antibiotika, což zabere ale po krátkém čase se mě čepy opět objeví. Dost mě to dělá v krku nepříjemný pocit a cítím z úst i zápach. Bohužel abych si je mechanicky odstranila , to neumím a ani mě to nejde pro můj dávivý reflex. Zuby si čistím pravidelně 2 x denně a i používám dezinfekční ústní vodu kterou i kloktám. Dekuji za jakoukoliv radu.
Hana
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

A nejde o mandlové kameny? Příznaky a fotografie zde:
https://www.priznaky-projevy.cz/orl/1389-tonzilolyt-kamen-mandle-priznaky-projevy-symptomy-pricina-lecba
Ty jsou totiž typické vypadáváním, kdy většinou pacient "kameny" (jde o jakýsi útvar husté konzistence) vykašle a vyplivne. Toto je doprovázeno zápachem z dutiny ústní, který mj. také popisujete.

Jako prevenci ať už čepů na mandlích, tak i klasických čepů na mandlích jsou následující léčivé rostliny:
ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ (kvetoucí nať), OLŠE LEPKAVÁ (list/kůra mladých větviček/šištice), LÍPA květ, SKOŘICOVNÍK kůra, PODBĚL květ, YZOP kvetoucí nať.
Pokud budete mít zájem, připravím Vám směsnou tinkturu, kdy kloktáním by se Vám měly mandle hezky uzavřít. Některé výše uvedené léčivé rostliny jsou desinfekčně působící a jiné brání vzniku tonzylolytů (mandlových kamínků) nebo zánětu mandlí.
V případě potřeby se mi ozvěte na messenger:
https://www.zmfb.cz

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.