Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Černání jitrocele kopinatého při sušení - příčina

1 odpověď
(stránka otevřena 1648x)

Dotaz:

Prosím jak správně sušit jitrocel, černá mi.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Pokud Vám černá jitrocel kopinatý při sušení, může a nemusí jít o závadu. Některé rostliny (např. kopřiva dvoudomá) mají tu vlastnost, že i při správném sušení mohou zčernat.
Důležité je, abyste dodržel základní podmínky zpracování, tzn. rostlinu sbíral za suchého počasí a neměl ji např. v igelitovém sáčku, aby se Vám nezapařila. V praxi se osvědčilo rostlinu po utrhnutí dát do hodiny (tzn. co nejdříve) k sušení. Při sušení máme rostlinu v dobře větraném prostoru (např. půda, vzdušný průjezd apod. , ne kuchyň, prádelna apod.). Sušíme v sušicí síti a nebo na suchém papíru (ne novinovém). Snažíme se, aby sušení trvalo co nejkratší dobu a aby rostlina nebyla při sušení v prašném nebo nějakým způsobem kontaminovaném prostředí.
Pokud máte silné podezření ze zaplesnivění (např. po uložení do sklenice se na vnitřních bocích sklenice nebo jiné nádoby, kde rostlinu skladujete), rostlinu znehodnoťte.
Důležité je při sušení rostiny mít ji v co nejmenší vrstvě. Ideálně mít lístek vedle lístku. Lístky navzájem by se neměly překrvývat. U jitrocele to neplatí, ale pokud má rostlina stonek či lodyhu, déle schne.
Že je jitrocel dokonale usušený poznáme podle toho, že při mnutí šustí mezi prsty a již není tlakem prstů ohebný.