bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Chronické zahlenění krku a hlasivek - je vhodné rdesno mnohokvěté nebo ne?

2 odpovědi
(stránka otevřena 363x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Mívám zahleněný krk v oblasti hlasivek, nutí to pak k protivnému odkašlávání/pokašlávání, které moc nepomáhá, resp. trvá dlouho, než se hlen pokašláváním dokáže uvolnit. Máme to dlouhodobě v rodině, celé desítky let. Měl to můj táta, babička (jeho matka), teta (jeho sestra), má to i moje 19-tiletá dcera už řadu let.

Dotaz je, jestli s tímto zahleněním okolo hlasivek máte zkušenosti a víte, co to způsobuje, případně, co by pomohlo se toho zbavit.

Můj související dotaz zní, jestli toto "zahlenění" vadí užívání rdesna mnohokvětého, případně, co by hrozilo, kdybychom tinkturu ze rdesna mnohokvětého při tomto zahlenění užívali. Četla jsem, že rdesno má kontraindikaci při zahlenění těla.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Rdesno mnohokvěté není kontraindikováno zvýšenou viskozitou hlenů v organismu.
Nicméně bych doporučil ke rdesnu i další rosltiny, které ředí hlen a hlavně doporučuji věnovat se jídelníčku. Dle tradiční čínské medicíny pomáhá "rozstřelit" hlen štiplavá chuť - tedy např. ředkvičky, cibule, česnek, apod.
Na problematiku stravy a zahlenění se můžete také poradit s nutriční terapeutkou Mgr. Zuzanou Švédovou - http://www.ZuzanaSvedova.cz
Chronicky zahleněným lidem se mj. nedoporučují cukrovinky a obecně strava bohatá na cukr.
Doporučuji pročíst si knihy na téma TČM, kde se o zahlenění hodně píše. Zatímco léčivé rostliny řeší už vzniklé zahlenění (následek), tak změna stravy a překopání životního stylu může odstranit už příčinu zahlenění, což je Vašem případě je žádoucí (i s ohledem na skutečnost, že máte zvýšenou viskozitu hlenů "v rodině").

Z odhleňujících bylin doporučuji např. : VIOLKU VONNOU (aktuálně kvete, takže ideální čas na sběr) nebo třeba MATEŘÍDOUŠKU, TYMIÁN, BAZALKU (pravá i posvátná), JITROCEL, JABLEČNÍK ad.

Zajímavé by bylo zjistit proč máte zvýšenou viskozitu hlenů. Často za to může atypické chování krevních buněk. Ale nejsem na to specialista, takže Vám k tomu mnoho neřeknu.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

připadne mi jako intolerance laktózy či alfa kaseinu kravského mléka, kdy tato intolerance je děděna z generace na generaci.
Zkuste na měsíc zcela vynechat mléčné výrobky, sledujte, zda se zahlenění zlepší. Věřím, že zcela vymizí. Po měsíci pak zkuste zařadit výrobky bezlaktózové, pokud se hlen nadále neobjeví, máte vyhráno a víte, že je laktózou. Pozor na skrytou laktózu v nejrůznějších sušenkách, ale i pečivu, kořenících směsích atd.
Pokud se alergie projeví, bude problém v alfa kaseinu, zde doporučuji přejít na výrobky kozí, které jsou alfa kaseinu prosté.
Nedejte se odradit, tento malý test jistě stojí za to, neboť skryté intolerance s sebou nesou i trávicí obtíže, průjem, nadýmání, poruchy imunity. Hlen je zjevnou příčinou, že něco není v pořádku.