Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Chronický kašel, gastroduodenální reflux - byliny, bylinky léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1370x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.
Cca. 2009-2020 mně trápí kašel.
Podle gastroskopie mám gastroduodenální reflux.
Na plícni mi řekla paní doktorka, že je to asmaticky kašel.
Na to potřebují vašu radu na nějaké bylinky. Prášky mi moc nezabírají.

Ještě pár detailů:
Mám kašel a někdy se začnu dusit na to používám ventolin, alergie nemám jenom na penicilin. Zvířata nemám, pracují v automobilce děláme bezpečnostní pási do auta. Často mi škrábe v krku a pak kašlu. Uleví když si vemu gaviscon a apicold sirup.
Většinou mi škrábe když začnu jíst. Nebo jenom tak z ničeho nic i v posteli když ležím. Gaviscon je na žaludeční šťávu, a apicold na kašel.
Já nekouřím a u mě doma se také nekouří.
Vyšetření už jsem mněla všude a všechny výsledky jsou dobrý, proto jsem se obrátila na Vás. Víc věřím bylinkach jak v lécích.

Děkuji Vám za radu.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Začnu Vámi zmíněným gastroezofageálním refluxem. Vhodná léčivá rostlina na reflux je
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/169-rebricek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
a je ideální ho kombinovat s nějakou bylinou, která tlumí tvorbu žaludečních šťáv. Jednou z nejlepších je BUKVICE LÉKAŘSKÁ -
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/23-bukvice-lekarska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Děkuji za detailní informace týkajíí se Vašeho kašle. Pokud kašel trvá 10 let, je anamnéza a příčina kašle velice důležitá. Jako bylinář totiž potřebuji nutně vědět co vlastně mám léčit. Tím spíše, že jsem Vás nikdy neviděl jsou pro mne tyto informace mimořádně důležité.
Rád bych uvedl, že jsem názorově ve shodě s Vaší pneumoložkou (plicní lékařkou) a že si také myslím, že je Váš kašel alergického původu, tj. že máte astma. Jako alergizující záležitost mohou být chemikálie z bezpečnostních pásů, se kterými denně pracujet. Pokud je kašel častější spíše o víkendech nebo dovolené, když jste doma, příčinou může být nějaký alergen doma - prach, roztoče apod.

Co se týče tlumení kašle při astmatu, dovolím si Vám doporučit tinkturu z kalisie vonné. Je uváděna jako silně účinná. Další léčivé rostliny na alegie jsou např. popenec břečťanolstý a perilla křovitá. Napadá mě ještě devětsil lékařský (ten roste skoro u každého potoka). Další rostlina, která je v ČR hojná a lidé ji považují za obtížný plevel, ač je mimořádně léčivá je křídlatka japonská. Ač japonská, tak se u nás vyskytuje ve velké míře a roste často na březích říček, řek, ale i na různých svazích.

Z méně známých rostlin jeto pak housenice čínská (cordyceps), červené lapacho a rei-shi (lesklokorka lesklá, je to dřevokazná houba, která roste i v našich lesích).

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.