Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Dávkování jedovatých rostlin, bylin

1 odpověď
(stránka otevřena 4050x)

Dotaz:

Můj dotaz k dávkování a příp. užití-užívání jedovatých bylin hraničí v naší zemi div ne s kriminalitou. Protože nevládnu cizími jazyky a obsluhou PC natolik, abych mohla hledat nejen v češtině, obracím se s prosbou o odpověď (nebo raději o setkání) na Vás. Nevím o jiném webu než o Vašem bylinkovém, kde jsem našla návod k výrobě tinktury z konvalinky. Na jaře si ji vyrobím - žiju na vsi, v místě s případným delším dojezdem záchranky; dvakrát jsem prodělala kolapsový stav, který patrně souvisel se srdcem (mj. dědičná zátěž).
Zajímá mě řada dalších bylin (Gelsemium sempervirens, Locika virosa, šalvěje - nikoli běžné) aj.) ; o mnohých se leckde dočtu, ovšem jen s varováním o jedovatosti. V životě mohou nastat situace, kdy bych si chtěla vědět rady. Mohla bych se podepsat pod slova "mít, vědět a nikdy nepoužít".
Potíž je v tom, že pokud bych v této chvíli věděla a znala, určitě bych na mailové požádání nikomu informace nedala. Důvody jsou víceré.

Bylo by možné vyhledat Vás a setkat se v Olomouci? Jsem tam často na ošetření zubů a v prosinci mě čeká operační zákrok ve vojenské nemocnici. Nečekám, že se po ev. setkání s Vámi automaticky dozvím vše, co bych chtěla. Ale mohlo by jít o prvotní setkání. Umím čekat; ale hledám už dlouho…
A pokud byste snad mnou hledané info neznal, jistě mi to na rovinu řeknete. Nebo mě nasměrujete na knihy, publikace, lékopisy… ap. info.
Děkuji předem za odpověď, za nadhled a pochopení.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Jsou-li nejedovaté alternativy fytoterapie, není důvod experimentovat s jedovatými bylinkami. Z více důvodů bych Vám tak jako tak doporučení na užívání jedovatých bylinek nedal. Bylo by to proti mému přesvědčení a hlavně nechci nikoho ohrozit a "mít to pak na triku".
I tak Vám děkuji za zajímavý nevšední dotaz.