Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Demence, poruchy paměti, dezorientace - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 2717x)

Dotaz:

Dobrý den,

starám se o dědečka, kterému je 82 let a poslední cca rok se u něj objevují příznaky stárnutí - poruchy kognitivních funkcí, výpadky paměti, poslední dobou pravděpodobně následkem šoku z traumatické události (hospitalizace partnerky/babičky) i občas dezorientace v prostoru (i když to je kvůli jeho téměř úplné slepotě těžké rozlišit), ale i v čase, objevují se bludy, při podráždění a zvýšené hladině stresu se výjimečně (méně než 1x za den) objevuje i agresivní chování (pouze slovem). Bohužel mi nebyla tato situace až do teď známá, protože babička považovala tyto projevy, vzhledem k jeho věku, za normální a nikoho neinformovala a při našich vzájemných návštěvách nebyla zřejmá. Navíc se jeho stav minulý týden následkem toho, co se stalo, velmi zhoršil. Názor jeho praktické lékařky je vaskulární demence, ale předepsala mu alprazolam na úzkosti z toho, co se stalo, a tiaprid na podráždění. Dále bere atorvastatin na cholesterol, k. acetylsalicylovou na snížení srážlivosti, karvedilol a ACE-inhibitory na tlak a allopurinol na ledviny.

Chtěl bych mu dát nějaké bylinky. Uvažuji o:
bazalce posvátné,
Brahmi (Bakopa drobnolistá),
Ašwagandě (Withánie opojná),
Goji (Kustovnice čínská),
Ginkgo,
Schizandře (Klanopražka čínská),
Jiaogulanu (Gynostema pětilistá),
Žen Šenu - sibiřském (Eleutherococcus senticosus) i "pravém" (Všehoj ženšenový),
Šankpušpi (Convolvulus pluricaulis),
Vranci (Huperzia serrata),

a případně na doplnění:
Vilcacoru (Uncaria tomentosa),
Třezalku tečkovanou,
Kozlík lékařský,
Levanduli lékařskou,
Sametové fazole (Mucuna pruriens) a
Kotvičník zemní.

Můžete mi prosím poradit, které z uvedených bylin by byly pro dědečka vhodné v uvedené situaci, případně pokud víte o nějakých dalších? A také které kombinace by byly vhodné i s ohledem na podávaná chemická léčiva?

Děkuji předem za jakékoliv informace.

S pozdravem,

JK
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na stařeckou demenci doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
GINKGO BILOBA list, MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ list, ŽENŠEN PRAVÝ kořen, VITÁNIE SNODÁRNÁ kořen, KURKUMA DLOUHÁ kořen, BAKOPA DROBNOLISTÁ nať, případně ještě PUPEČNÍK ASIJSKÝ list.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz />
V praxi praktici tradiční čínské medicíny používají na regeneraci mozkových schopností BIO KOKOSOVÝ OLEJ. Údajně jde o velmi účinnou záležitost.
Kokosový olej v biokvalitě mohu dodat (mám v eshopu), ale samozřejmě můžete koupit kdekoliv.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.