Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Dermatomyozitida u onkologického pacienta

1 odpověď
(stránka otevřena 966x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych vás poprosit o bylinkovou radu pro kamarádku, která trpí dermatomyozitidou, kterou získala bohužel díky onkologické léčbě. Existuje v naší přírodě bylinka, která by byla vhodná na tyto zdravotní problémy? Děkuji vám předem za vaši odpověď a přeji mnoho životních, pracovních i bylinkových úspéchů.
Štěpánka
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Dermatomyozitida je u Vaší kamarádky na tzv. paraneoplastickém podkladu. Nemoc samotná je poměrně vzácná, vzniklá na autoimunitním podkladu (systémové onemocnění). Projevuje se bolestivým postižením většího počtu svalů s porušením jejich funkce (viz polymyozitida) a barevným prosáknutím kůže, někdy s prudkými celkovými příznaky.

Doporučuji: LESKLOKORKA LESKLÁ (tinktura nebo přisypat nameltou houbu do vlažného jídla, nevařit), KONTRYHEL OBECNÝ, OHNICE POLNÍ (byť je na posledním místě, patří mezi nejdůležitější z tého směsi). Pokud by měla křeče, tak ještě KOPR.

V případě neuropatie (tu asi nemá, ale někdy po onkologické léčbě může být) mohu doporučit další léčivé rostliny.

Na okraj ještě podotýkám, že dermatomyozitida nemusí být nutně spojená s onkologickou léčbou (léčba nemusí být přičinou, nelze tedy automaticky vynit onkologa), ale rakovinou samotnou (proto se tomu říká PARANEOPLASTICKÁ nemoc). Je důležité to vědět.

Ze všech výše uvedených rostlin a houby vyrábím bylinné tinktury.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.