bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

dítě (10 let): po Covidu

0 odpovědí
(stránka otevřena 165x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,

Můj dotaz je následující:

Syn (10 let, štíhlý) v listopadu pravděpodobně prodělal Covid (měli jsme ho v práci, myslím, že jsem jej nakazila ze slin). Měl strašné gastro-problémy (vůbec během té doby nezvracel ani neměl průjem), ale bylo mu pořád na zvracení, po ránu nebyl schopen jíst a měl psychické problémy. Trvalo to cca 3 měsíce, během kterých hodně zhubl, občas mu praskla malá žilka. Nebyl schopen vyjít prudší kopec. Před vánoci mu hodně natekly uzliny zezadu na krku, tak dětská lékařka ho poslala na pozorování do nemocnice. Nic nezjistili, jen méně červených krvinek. Vyšetřovali hlavně trávení. Srdce a cévy se v té době neřešily.
Po nemocnici jsme šli soukromě i k psychologovi, to nejspíš taky pomohlo a postupně se to ustálilo (po cca 3 měsících). V březnu chytil Covid (již prokázaný) od rodinného příslušníka. Nakazili jsme se kromě mladšího syna všichni. Starší syn to tentokrát zvládl nejlépe.
Ale mám podezření, jestli nemá oslabený cévní systém či srdce. Např. při náročnější túře, před tím vyběhl kopec první. Nyní, při rychlejším tempu, nemá tolik sil, začne se mu někdy točit či ho bolet hlava a potřebuje zpomalit či odpočinout. Nebo v létě při návratu z dovolené po 6 hod. sezení v autě, najednou začal brečet a bolela ho noha (žilka na nártu u prstů, víc mu zmodrala a po nějaké době bolest ustoupila). Tyto problémy před tím nikdy neměl. Vždy ale měl až panickou hrůzu z braní krve a celkově z lékařských vyšetření, i o sebe.
Před tím nemocný nebýval (ATB jednou ve 4 letech). Jediné, na co občas trpí, jsou střevní (nadýmání) či trávicí problémy (virózy). Žádná alergie se neprokázala. Zřejmě psychosomatické. Na doporučení lékaře dlouhodobě bere probiotika. Jinak jí dobře a rád. Jen po jídle vždy chvíli sedí či polehává.
Co by jste mu, prosím, doporučil?

Děkuji a jsem s pozdravem.