bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Dlouhotrvající viroza s únavou, teplotou, zvracením, kašlem a pak tlak v hlavě a pálení

3 odpovědi
(stránka otevřena 1000x)

Dotaz:

Dobrý den, píšete, že na každou nemoc existuje bylinka. Moje přítelkyně je již přes rok nemocná, přičemž vše začalo jako nezvykle dlouho trvající viroza s únavou, teplotou, zvracením, kašlem. Po cca měsíci to začalo ustupovat, ale přidal se tlak v hlavě a pálení. Zůstaly i zvýšené teploty. Zjištěn zvýšený nitrolební tlak, hyperintenzity bílé hmoty, rok trvající lymfocytoza a neutropenie. Pocit pálení leptání v hlavě. Občas pocit srdeční arytmie, spí 12-16 hodin denně. Neustále přeposílána mezi lékaři. Existuje nějaké bylinné antivirotikum překonávající hematoencefalickou bariéru?

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Prosím o doplnění těchto informací:
- věk přítelkyně
- jak se zjistilo, že má zvýšený nitrolební tlak
- měla sérologii? pokud ano, jaké byly výsledky?
- měla vyšetření mozkomíšního moku? jaké byly výsledky?
- byla vyšetřena vyšším pracovištěm, tj. neurologickou klinikou? a pokud ano, jaký byl závěr v propouštěcí zprávě, tj. co je podle kliniky příčinou výše uvedeného?

Vámi popisované mi připadá jako infekční, autoimunitní nebo degenerativní onemocnění CNS. Je pro mě takto "od stolu" ale velmi obtížné cokoliv říci, když není zřejmá diagnostika.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

- věk čerstvě 25. I na neurologii v Olomouci jí hned řekli, že ty hyperintenzity jsou divné v tom věku
- nitrolební tlak zjistili na neurochirurgii v Brně. Už při napíchnutí konstatovali, že to stříká nějak moc. Měla šunt a na pohotovosti jednou dostala manitol, po kterém na pár hodin úleva. Nitrolební tlak má teď pocitově lepší, ale pálení se zhoršuje /pocit leptání/
- protilátky vyšly 2x pozitivně elisa na boreliozu, jednou hraničeně a 2x negativně. Ve WB testu pozitivní antigen p39, který je dle parazitologa vysoce specifický pro boreliozu. Doktoři to ovšem negovali. Jinak v Igg určitě EBV a HSV. Dále pozitivní tularemie, ale to je očkovaná. Vše ostatní negativní. O pomalých virech, nebo exotice neuvažovali.
- v mozkomíšním moku žádný zánět, nic… jen nalezli nediferencované buňky. Na neurochirurgii z toho byli špatní, protože se s tím nesetkali. Dělali hned další MRI hlavy a páteře na rakovinu. Nic nenašeli až na ty hyperintenzity bílé hmoty. Nesplňují McDonaldova kritéria pro SM a její potíže nejsou ve vlnách, ale v podstatě permanentní.
- zprávy se různí od cefalea po intrakraniální tlak neznámé etiologie. Píší, že CSF kompletně negativní včetně PCR. Pozitivní pouze cytologický nález (ne ve smyslu zánětu)

Z příznaků má občas ptózu víčka a taky měla období, kdy dlouho škytala. Ještě má pálení ve stehnech a občas pocit škubání. Přišlo mi to tehdy divné a je zvláštní, že příznaky i se začátkem nemoci jsou podobné epidemické letargické encefalitidě. EEG bylo ale v normě. Jen evokované potenciály v levé straně (což je i půlka hlavy, kde cítí pálení a má největší hyperintenzit) byla mírně opožděná, ale nic enormního. Měla v základním screeningu CIK C1 87, ale autoimunitní protilátky negativní. CD8+ má zvýšeno a poměr CD4/CD8 snížen.

Cca půl roku před začátkem nemoci měla plané neštovice, které dovezla její sestřenice z Ukrajiny. Jinak v exotické zemi nebyla.
Ještě mi jako důležité přijde, že stejný nástup "virozy" měla i v tu dobu její sestřenice. Také kašel, teplota, únava, zvracení. Ta však odjela po několika týdnech na Ukrajinu a lékař jí dal isoprinosin, přičemž se uzdravila. Je tedy otázkou, zda jde o virový původ, nebo jen virus oslabil imunitu a odstartoval něco bakteriálního, či reaguje imunita proti svému tělu. Neuroložka dále hledá rakovinu a chce třetí punkci. Již jsme zkoušeli 3 týdny intravenozně amoxicilin, doxyhexal, azithromicin a 2x po týdnu entizol. Těžko říct, zda byla/nebyla reakce. Potíže, které jsou nyní v nohách, velkých svalech tehdy buď odezněli po lécích, nebo prostě samy od sebe, jelikož je to jako na houpačce. Nyní nohy opět cítí a pálení se zhoršuje. Dále užívala proteflazid bez efektu. Teď má indometacin.

Odpověď na dotaz:

Ještě mne napadlo, že ve výsledcích měla snížené železo a déčko, což doplňuje.