Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Ekzém rukou - byliny, bylinky, léčivé rosltiny, léčba bez léků a kortikoidů

1 odpověď
(stránka otevřena 1067x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore, ten příběh s dnou, jak jste pomohl té paní od bolestí během dvou dnů byl úžasný. Donutilo mne to orodovat za mou známou trpící atopický ekzémem. Hřbety rukou má v katastrofickém stavu. Kortikoidy už jí lékaři přestali ordinovat. Jakoby nad ní zlomil hůl. Domácí p|áce za ní dělá muž. Poraďte prosím.
Hezký den a jen příjemné lidi kolem sebe. ?
Hodně je promašťuje co jí v lékárně nabídnou. Má hodně oslabenou imunitu. Eozinofilyn na papírech má vždy hvězdičku v závorce že 4. teď nevím jestli mi říkala, že je to míst prázdné. Kdysi měla karcinom v prsu.
Má také špatné Cévy na DK. Pokusy o otevření. Nemůže nosit klasické punčocháče. Velká svědivost!
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Léčba ekzému rukou je velmi jednoduchá. Užívá se tinktura nebo čaj z kořenů pampelišky lékařské, ideálně když se léčebná kúra doplní rozrazilem lékařským, který je vynikající právě na ty chronické a svědivé ekzémy. Do měsíce dochází při užívání pampelišky (příp. s rozrazilem) k drastickému zlepšení stavu. Tinktura se užívá vnitřně. Zevní promazávání je určitě vhodné. Doporučuji např. mast z vilínu viržinského nebo kůry lísky. Nebo obklady z ovse (ovesné vločky rozvařit ve vodě na kaši a teplé přikládat), účinná může být třeba i bambusová tráva, ad. ad.

Platí, že pokud má někdo ekzém na rukou, je nutné podpořit játra, což právě pampeliška dělá výtečně.
Na tomto místě bych rád podotknul, že je OBRROVSKÁ škoda, že se při studiu medicíny nevyučují alespoň absolutní základy léčby léčivými rostlinami, protože toto jsou naprosto bazální věci fytoterapie. Lékaři by pak neměli důvod aplikovat znovu a znovu kortikoidy, které jen potlačí problém, ale nevyřeší (nevyléčí) ho.

Další podpůrné léčivé rostliny na ekzém jsou:
pupečník, řepík, mochna nátržník, pěťour, artyčok, dvouzubec trojdílný, eklipta, chřest, jahodník, jilm.
Jedna paní bylinářka na ekzémy vč. atopickéh odoporučuje pít čerstvou šťávu z nastrouhané brambory. I to je překvapivě účinné.

Ze všech uvedených léčivých rostlin (kromě brambory : ) ) vyrábím tinktury.

Dále k atopickému ekzému sděluji:
u většiny neduhů, ať už se jedná o ekzém, akné či další kožní problémy, hledejme příčinu ve vnitřním prostředí, ponejvíce střevu, játrech, ale i ledvinách.
Všímejme si signálů, které naše tělo vysílá.
1. Jak trávíme, vstřebáváme živiny?
2. Netrápí nás trávicí diskomfort, jakožto nadýmání, pocit plnosti, průjem či naopak zácpa?
3. Tolerujeme z potravin vše?
4. Jak funguje náš imunitní systém? Četnost viróz atd.
5. Naše nálada
6. Životní energie

To vše je velmi důležité. Naše kůže, jakožto i ledviny, plíce atd. , slouží jako významný vylučovací orgán. Tělo jí filtruje vše, co mu škodí, nepotřebuje, co je nadbytečné. Osobně, pomineme-li přílišný stres, nedostatečný spánkový režim, vnímám problém ve stravě. Zamyslete se, zda je Váš jídelníček v souladu s trávením.
Všímejte si imunitních neduhů ve Vaší rodině, např. potravinových alergií, ale i astmatu, autoimunitní problematiky.
Krémy a masti mohou pomoci, vše je však hlubšího rázu, pokud ekzematickou kůži pouze potíráme, nenahlížíme do svého zaníceného nitra, jako bychom uschlé listy rostliny zpět barvili na zeleno. Je třeba ke kořenům, najít příčinu.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.