Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Fibromyalgie - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 742x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující: mám bolesti celého těla, kloubů, svalů, budí mě to v noci. Analgetika, +hořčík přináší jen mírnou úlevu. Lékaři tápou, pravdepod. se jedná o fibromyalgii. Prosím, jsou na to nějaké bylinky?

Děkuji a jsem s pozdravem. Darina
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Glycyrrhizin je saponin obsažený v lékořici lysé (Glycyrrhiza glabra), ale také v její méně známější příbuzné, lékořici uralské (Glycyrrhiza uralensis). Je téměř padesát krát sladší než klasický cukr. Glycyrrhizin tvoří až 15 % všech látek v kořenu lékořice. Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích (utišuje kašel, tlumí bolesti v krku a pomáhá rozpouštět hlen). Nebo může glycyrrhizin obsahovat. Glycyrrhizin se právě podílí na stimulaci nadledvinek (stimuluje k tvorbě určitých hormonů), proto hraje roli při podpůrné léčbě chronické únavy či léčbě fibromyalgie.

Z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM) jde o komplexní situaci - oslabení sleziny, slabá krev jater, blokáda jater, často slabé ledviny.
Doporučuji tedy kontaktovat praktika nebo lékaře TČM, který Vám může pomoci.

Dietní opatření: nejíst pšenici, ideálně nejíst lepek. Vhodná je přirozená "primární" jednoduchá strava, ne instantní nebo průmyslově upravená.
Z obilovin jen občas rýži basmati občas, pohanka, quinoa, vařená, pečená a dušená zelenina. Občas syrové listové saláty, ne rajčata a papriky. Ne kravské mléčné výrobky. Ne červené maso. Bílé maso je vhodné.
Ovoce ano, řapíkatý celer šťáva 1 dl, vejce ano, mandle ano.
Z medicinálních hub doporučuji Coriolus (outkovka pestrá).

Bohužel v současné chvíli Vám nejsem schopý dát obsáhlejší odpověď. Bylinářské knihy o fibromyalgii poměrně urputně a zarytě mlčí.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.