Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Hemochromatóza, vysoká hladina železa v krvi - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 270x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Manžel má hemochromatosu. Ve zprávě jsem nenašla jestli je primární nebo sekundární. Ferritin má 1813.

Je to dědičné jeho matka má ferritin 4000.

Nyní má jít na odběr krevních destiček (erytrocytaferesa).

Děkuji a jsem s pozdravem.
Mgr. Zuzana Švédová, Dis. (nutriční terapeut www.ZuzanaSvedova.cz )

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

Váš manžel jistě užívá léky, že?
Níže sepíši několik doporučení.

Jedním z nich je omezení příjmu alkoholu. Nadměrná konzumace totiž vede k poškození jater a onemocnění se projeví dříve. Dále pak zavedení diety, kdy užívání vitamínových doplňků obsahujících železo nebo vitamín C (zvyšuje efektivitu ukládání železa v těle) může projevy hemochromatózy uspíšit a tak je vhodné se těmto přípravkům vyhýbat. To platí také pro čerstvé potraviny s vysokým obsahem železa (špenát, brokolice, játra a červené maso). Léčba již rozvinuté hemochromatózy je zaměřena na omezení rizika negativních následků zvýšených hladin železa v krvi postiženého. Cílem terapie je tedy snížení obsahu železa v krvi a to pravidelným odběrem krve a chelatační terapií, tedy aplikací preparátů, které jsou schopné „vychytávat“ železo z krve. Tento postup není tak účinný jako krevní odběry, nicméně je pro některé pacienty vhodnější.
Úprava jídelníčku může být užitečným podpůrným nástrojem při dalších terapiích, nelze však dosáhnout přesné kontroly hladiny železa v krvi.

Za mne, železo se vstřebává nejlépe po ránu, takže vyjměte potraviny jako je melasa, rozinky, švestky, quinoa, amarant, pozor na paštiky, masové pomazánky.
Za mne, zařadila bych vlákninu, ovesné vločky, ovesné otruby, neboť zde přítomné fytáty dokážou znesnadnit vstřebatelnost některých minerálů, patří sem i železo.

Manžel určitě chodí na odběry krve, že? Aby se železo poněkud snížilo. Má to rodově, takže je to primární onemocnění.

Tady je třeba disciplína, dodržovat pokyny lékaře, protože tou stravou, bylinkami, sice můžet ezabrat, ale bude to mít minimální efekt.

Držím moc pěsti,

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.
nutriční terapeutka
http://www.ZuzanaSvedova.cz