Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Histaminová intolerance - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 3559x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Potřebovala bych poradit jak se léčit na histaminovou intoleranci, pomocí přírodních preparátů, kromě diety a vyřazení histaminových potravin.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Lenka B.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

 
Dobrý den. Na histaminovou intoleranci doporučuji následující léčivou rostlinu, houbu a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) : PERILA KŘOVITÁ nať, LESKLOKORKA LESKLÁ plodnice, BAZALKA POSVÁTNÁ nať, BOROVICE kůra mladých větviček. Histaminová intolerance - účinné látky a rostliny, které je obsahují:

Kvercetin – přírodní antihistaminikum, které snižuje hladiny histaminu. Patří mezi flavonoidy a nachází se například v cibuli a česneku. Nejvíce kvercetinu najdete v červené cibuli a nejméně ve žluté. Tepelnou úpravou se ztratí přibližně polovina kvercetinu.
Bromelain je enzym, který účinně funguje v kombinaci s kvercetinem. Má silné antihistaminové účinky. Nachází se hlavně v čerstvém ananasu. Mezi jeho další účinky patří například štěpení bílkovin.
Extrakt z borovicové kůry je antioxidant, protizánětlivá látka a antihistaminikum. Účinnou látkou je pycnogenol. Je vhodný i pro diabetiky, protože snižuje hladinu glukózy v krvi.
Vitamin C zvyšuje odbourávání histaminu v těle. Patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, takže jeho nadbytek jednoduše vyloučíte močí. Má množství pozitivních účinků na naše tělo. Najdete ho hlavně v čerstvém ovoci, bohaté na vitamin C jsou citrusy.
Bazalka posvátná má také protizánětlivé a antihistaminové účinky. Přírodní léčba bazalkou posvátnou je hojně využívána v ajurvédě, kde se používá jako adaptogen, na lepší zvládání stresu. Obsahové látky v bazalce dokáží redukovat bolest a otok, který je příznakem zánětu. Funguje také jako antioxidant.

Dále: Pankreatické enzymy eliminují nadbytečný histamin ve střevě. Zmírňují hlavně trávicí potíže. Mezi pankreatické enzymy patří například lék Pancreolan FORTE). Rybí olej je známý pro své pozitivní účinky. Funguje silně protizánětlivě a zlepšuje náš imunitní systém. V dnešní době (naštěstí) není nutné polykat nepříliš příjemný olej – je dostupný i ve formě kapslí. Vyhnete se tak charakteristické chuti rybího oleje. Z probiotik jsou vhodné zejména kmeny Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis a Lactobacillus plantarum (doporučují se např. Probiotika Probio-fix IMU). Samozřejmostí je dietetika - strava, která neobsahuje histamin: https://www.symprove.cz/histaminova-intolerance-co-nejist-co-jist-a-jak-ji-lecit/ Více k problematice vizte zde: https://www.hitzdravi.cz/l/doplnky-a-pomoc-pri-histaminove-intoleranci/ .
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.