bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Hypertenze, tachykardie a byliny, bylinky, bylinné kapky

1 odpověď
(stránka otevřena 1103x)

Dotaz:

Dobrý den a předem se omlouvám za delší znění:


Pravidelně daruji krev a krevní plazmu. Před každým odběrem je provedeno vyšetření krevního tlaku. Naposledy mé hodnoty byly: tlak 155/95, puls 133/min. Byl jsem tedy rovnou odeslán na kardiologii, kde mi pan doktor dal domů tlakový Holter. Průměrný puls za 24 hodin 101/min, tlak 119/72, poté to doplnil vyšetřením štítné žlázy (v pořádku), EKG Holterem (trochu lepší hodnoty než minule), zátěžovým byciklovým testem: před zahájením TF 128/min, TK 120/85. Na vrcholu zátěže: 194/min, 165/78. Nakonec mi ještě prohlédl srdce sonografem a vyhodnotil můj stav jako: "Srdeční morfologie normální, přetrvávající sinus. tachykardie s v. s. emoční složkou, nadměrná chronotropní odezva, doporčuji v létě mimo školu EKG Holter a domluvíme se na případné malé dávce betablokátorů." Dodávám, že je mi 20, dodržuji zásady zdravého životního stylu, nepiju, nejsem obézní, nekouřím… Dále ještě chci říct, že dlouhodobě piju čaj z třezalky tečkované (asi 5 měsíců) a přidal jsem nově také hořčík (Magnosolv). Jistě chápete, že v mém věku z hrozící možností celoživotního užívání léků nemám zrovna největší radost…


Ještě tedy dotaz na beta-blokátory - dočetl jsem se o různých NÚ těchto léků jako zvýšený cholesterol, zvýšení hmotnosti, únava atd… Je možné, že se v nízkých dávkách vyskytnou? A slyšel jsem, že případně třezalka se s nimi užívat nemá - je to tak? A se všemi? Co by to mohlo způsobit? Beta-blokátory mají blokovat působení adrenalinu na srdce, protože se vážou na beta receptory. Existují i nějaké potraviny/přírodní látky, které se na ně také vážou a působí podobně? Chtěl bych se poradit, jaký v mém případě zvolit postup. Do léta musím něco vymyslet. Vím, že se špatně porovnávají doplňky stravy a také že účinnost přípravků nelze ověřit jinak než vyzkoušením. Našel jsem si odpověď přípravek, který lidé často chválí, Liftea Hloh Jmelí Česnek. Bohužel jsem však vegetarián a tento přípravek, ač se zdá dobrý a má i na internetu dobré recenze, obsahuje želatinu. Je tedy nějaká podobná náhrada? Dále jsem se díval na produkt Walmark Optitensin, nevypadá špatně, jen se má užívat alespoň po dobu 8 týdnů a na 30 dní stojí dávka (2 kapsle denně) 300 Kč, což není úplně nejméně. Na druhou stranu, kdyby mi to pomohlo…


Dále bych to chtěl podpořit popíjením čaje - jaký mám zvolit? Dočetl jsem se v diskuzích, že lidem nejvíce pomáhalo jmelí, třezalka (ta ale u mě asi nestačí, když ji piji dlouhodobě, mám ale pocit, že mi pomáhá i se stresem, navíc mi chutná), hloh, meduňka a srdečník. Nejlepší se mi tedy zdá asi čaj Alvisan Neo. Nebo myslíte, že si mám raději nechat přímo z těchto bylin udělat směs na míru? Mám poblíž bylinkářství, kde jsou toto schopni zajistit. Byl byste tak hodný a dal mi přímo nějaký "recept, " kde tyto byliny jsou? Pár jsem jich na stránce viděl. Dále zvažuji tinkturu.


Mám dobré zkušenosti s firmou vyrábějící bylinné kapky, výrobce k němu uvádí: "Po 6 týdenní kůře (3 balení přípravku) dochází v 70 % případů k normalizaci krevního tlaku a to bez recidivy. Doporučujeme pouze po skončení kůry nějaký čas užívat čaj z hlohu (střídání list+květ s plodem)." Složení výrobce uvádí takto: jmelí bílé (Viscum alba), hloh obecný (Crataegus laevigata), jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), trnka obecná (Prunus spinosa) a ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Bohužel však neudává množství. Našel jsem ještě Dr. Popov Vysoký tlak bylinné kapky 50ml se složením: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), jmelí nať, hloh plod, meduňka nať, lípa květ, srdečník nať, česnek. Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje extrakt z á 99 mg jmelí a hlohu, 87 mg srdečníku a 1,2 mg česneku. Tedy docela podobný výrobek, jen stojí polovinu. Co myslíte?


Dále by mě zajímalo, jestli v mém případě má smysl vyzkoušet ubichinon. Dále se jsem slyšel, že jsou vhodné trankvilizéry typu kozlík, chmel, meduňka, mučenka, levandule. Musím říct, že především s kozlíkem zkušenost mám a to vcelku dosti pozitivní (čaj). Především před spaním. To je úplně dokonalé! Musím se ale zeptat ohledně kozlíku - jaká je jeho dávka (monodrogy)? A maximálné bezpečná dávka? Za jak dlouho působí? V odborné literatuře jsem se totiž setkal s poměrně velkým rozsahem 30 minut - 2 hodiny. Kdy tedy jeho koncentrace v těle dosahuje maxima? Lze jej užívat dlouhodobě? A neztratí se pak účinek/nevytvoří se tolerance? Dále jsem zkoumal možnost léčebného účinku česneku. A zjistil jsem, že klasický česnek nepomáhá, alespoň podle tohoto zdroje:


http://www.dailymail.co.uk/news/article-2420421/Garlic-lower-blood-pressure-10---tablet-form.html


neboť je zapotřebí allicin, který se teplem ničí. Chápu to ale správně, že když česnek nezahřeji, pouze prolisuji a následně zkonzumuji, allicin získám také? A nemáte informace, kolik allicinu je v česneku obsaženo (kolik stroužků musím sníst, abych získal těch 1.8 mg allicinu)? Nikde jsem to nemohl najít. Případně jsem se díval na přípravky s česnekem a nikde jsem žádný s deklarovaným obsahem allicinu na českém trhu nenašel. Prosím také o případné doporučení koření, které přidávat do jídla, například jsem slyšel, že medvědí česnek je dobrý. Abych to shrnul: Viděl bych to tedy asi na kombinaci přípravku, buď Walmark Optitensin, nebo jedna z tinktur doplněnou o nějaký čaj/směs/bylinky. Jen nevím, jestli raději zkusit radši ten Walmark Optitensin a k tomu bylinky, a nebo raději bylinnou tinkturu a k tomu ještě navíc bylinky. Moc tedy prosím o Vaše vyjádření a doporučení (a jak dlouho si myslíte, že při Vámi doporučeném postupu bude trvat, než se dostaví výlsedky).


Děkuji předem a přeji hezký den.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, mladý muži. Vidím, že Vám zatím nikdo neodpověděl a ani se nedivím, dejte se, prosím, do klidu a přestaňte brát život dle reklamy a různých doporučení, žijte v souladu se Zemí a věřte mi, že vše se srovná samo.