Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Hypertenze, tachykardie a byliny, bylinky, bylinné kapky

1 odpověď
(stránka otevřena 1921x)

Dotaz:

Dobrý den a předem se omlouvám za delší znění:


Pravidelně daruji krev a krevní plazmu. Před každým odběrem je provedeno vyšetření krevního tlaku. Naposledy mé hodnoty byly: tlak 155/95, puls 133/min. Byl jsem tedy rovnou odeslán na kardiologii, kde mi pan doktor dal domů tlakový Holter. Průměrný puls za 24 hodin 101/min, tlak 119/72, poté to doplnil vyšetřením štítné žlázy (v pořádku), EKG Holterem (trochu lepší hodnoty než minule), zátěžovým byciklovým testem: před zahájením TF 128/min, TK 120/85. Na vrcholu zátěže: 194/min, 165/78. Nakonec mi ještě prohlédl srdce sonografem a vyhodnotil můj stav jako: "Srdeční morfologie normální, přetrvávající sinus. tachykardie s v. s. emoční složkou, nadměrná chronotropní odezva, doporčuji v létě mimo školu EKG Holter a domluvíme se na případné malé dávce betablokátorů." Dodávám, že je mi 20, dodržuji zásady zdravého životního stylu, nepiju, nejsem obézní, nekouřím… Dále ještě chci říct, že dlouhodobě piju čaj z třezalky tečkované (asi 5 měsíců) a přidal jsem nově také hořčík (Magnosolv). Jistě chápete, že v mém věku z hrozící možností celoživotního užívání léků nemám zrovna největší radost…


Ještě tedy dotaz na beta-blokátory - dočetl jsem se o různých NÚ těchto léků jako zvýšený cholesterol, zvýšení hmotnosti, únava atd… Je možné, že se v nízkých dávkách vyskytnou? A slyšel jsem, že případně třezalka se s nimi užívat nemá - je to tak? A se všemi? Co by to mohlo způsobit? Beta-blokátory mají blokovat působení adrenalinu na srdce, protože se vážou na beta receptory. Existují i nějaké potraviny/přírodní látky, které se na ně také vážou a působí podobně? Chtěl bych se poradit, jaký v mém případě zvolit postup. Do léta musím něco vymyslet. Vím, že se špatně porovnávají doplňky stravy a také že účinnost přípravků nelze ověřit jinak než vyzkoušením. Našel jsem si odpověď přípravek, který lidé často chválí, Liftea Hloh Jmelí Česnek. Bohužel jsem však vegetarián a tento přípravek, ač se zdá dobrý a má i na internetu dobré recenze, obsahuje želatinu. Je tedy nějaká podobná náhrada? Dále jsem se díval na produkt Walmark Optitensin, nevypadá špatně, jen se má užívat alespoň po dobu 8 týdnů a na 30 dní stojí dávka (2 kapsle denně) 300 Kč, což není úplně nejméně. Na druhou stranu, kdyby mi to pomohlo…


Dále bych to chtěl podpořit popíjením čaje - jaký mám zvolit? Dočetl jsem se v diskuzích, že lidem nejvíce pomáhalo jmelí, třezalka (ta ale u mě asi nestačí, když ji piji dlouhodobě, mám ale pocit, že mi pomáhá i se stresem, navíc mi chutná), hloh, meduňka a srdečník. Nejlepší se mi tedy zdá asi čaj Alvisan Neo. Nebo myslíte, že si mám raději nechat přímo z těchto bylin udělat směs na míru? Mám poblíž bylinkářství, kde jsou toto schopni zajistit. Byl byste tak hodný a dal mi přímo nějaký "recept, " kde tyto byliny jsou? Pár jsem jich na stránce viděl. Dále zvažuji tinkturu.


Mám dobré zkušenosti s firmou vyrábějící bylinné kapky, výrobce k němu uvádí: "Po 6 týdenní kůře (3 balení přípravku) dochází v 70 % případů k normalizaci krevního tlaku a to bez recidivy. Doporučujeme pouze po skončení kůry nějaký čas užívat čaj z hlohu (střídání list+květ s plodem)." Složení výrobce uvádí takto: jmelí bílé (Viscum alba), hloh obecný (Crataegus laevigata), jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), trnka obecná (Prunus spinosa) a ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Bohužel však neudává množství. Našel jsem ještě Dr. Popov Vysoký tlak bylinné kapky 50ml se složením: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), jmelí nať, hloh plod, meduňka nať, lípa květ, srdečník nať, česnek. Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje extrakt z á 99 mg jmelí a hlohu, 87 mg srdečníku a 1,2 mg česneku. Tedy docela podobný výrobek, jen stojí polovinu. Co myslíte?


Dále by mě zajímalo, jestli v mém případě má smysl vyzkoušet ubichinon. Dále se jsem slyšel, že jsou vhodné trankvilizéry typu kozlík, chmel, meduňka, mučenka, levandule. Musím říct, že především s kozlíkem zkušenost mám a to vcelku dosti pozitivní (čaj). Především před spaním. To je úplně dokonalé! Musím se ale zeptat ohledně kozlíku - jaká je jeho dávka (monodrogy)? A maximálné bezpečná dávka? Za jak dlouho působí? V odborné literatuře jsem se totiž setkal s poměrně velkým rozsahem 30 minut - 2 hodiny. Kdy tedy jeho koncentrace v těle dosahuje maxima? Lze jej užívat dlouhodobě? A neztratí se pak účinek/nevytvoří se tolerance? Dále jsem zkoumal možnost léčebného účinku česneku. A zjistil jsem, že klasický česnek nepomáhá, alespoň podle tohoto zdroje:


http://www.dailymail.co.uk/news/article-2420421/Garlic-lower-blood-pressure-10---tablet-form.html


neboť je zapotřebí allicin, který se teplem ničí. Chápu to ale správně, že když česnek nezahřeji, pouze prolisuji a následně zkonzumuji, allicin získám také? A nemáte informace, kolik allicinu je v česneku obsaženo (kolik stroužků musím sníst, abych získal těch 1.8 mg allicinu)? Nikde jsem to nemohl najít. Případně jsem se díval na přípravky s česnekem a nikde jsem žádný s deklarovaným obsahem allicinu na českém trhu nenašel. Prosím také o případné doporučení koření, které přidávat do jídla, například jsem slyšel, že medvědí česnek je dobrý. Abych to shrnul: Viděl bych to tedy asi na kombinaci přípravku, buď Walmark Optitensin, nebo jedna z tinktur doplněnou o nějaký čaj/směs/bylinky. Jen nevím, jestli raději zkusit radši ten Walmark Optitensin a k tomu bylinky, a nebo raději bylinnou tinkturu a k tomu ještě navíc bylinky. Moc tedy prosím o Vaše vyjádření a doporučení (a jak dlouho si myslíte, že při Vámi doporučeném postupu bude trvat, než se dostaví výlsedky).


Děkuji předem a přeji hezký den.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, mladý muži. Vidím, že Vám zatím nikdo neodpověděl a ani se nedivím, dejte se, prosím, do klidu a přestaňte brát život dle reklamy a různých doporučení, žijte v souladu se Zemí a věřte mi, že vše se srovná samo.