Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Hypotyreóza - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 2597x)

Dotaz:

Dobrý den,


chci poprosit o radu jestli je možnost léčby bylinkami pocit studených nohou podle příznaků se asi jedná o hypotyreózu lékařem zatím neléčenou.


Chtěla bych vyzkoušet napřed bylinky.


Předem děkuji za radu Helena

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Při snížení funkce štítné žlázy připravte směs 10 g listu máty peprné, 10 g natě truskavce ptačího, 30 g chaluhy bublinaté a 50 g rozrazilu lékařského. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Vypijte po doušcích 1-2 šálky denně.

Jde-li o tzv. autoimunitní tyreoditidu poškozující štítnici, je ke zvážení užívat byliny na potlačení autoimunitních reakcí organismu - doporučována je dobromysl a mateřídouška. Ovlivnit autoimunitní pochody bylinkami je ale poměrně složité.

Další vhodné byliny na hypotyreózu jsou dále také např. karabinec, jantarová tinktura.

V případě autoimunitní tyreoitidity spojené s její následnou hypofunkcí je vyšetření lékařem žádoucí. Nemoc samotná se příliš neléčí, ale dává se substituce (náhrada) homornů, které štítná žláza netrvoří.
Nepodávání hormonů může na těle způsobit poměrně velká poškození, proto je vyšetření a substituce zcela zásadní. Určitě proto navštivte svého praktického lékaře, kterému se svěřte se svými potížemi, případně rovnou endokrinologa, kteří Vám udělají testy na sérové hladiny T3, T4 a TSH v žilní krvi.