Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Infekční zápal plic u dítěte a dospělého - byliny, bylinky, léčivé rostliny

1 odpověď
(stránka otevřena 1004x)

Dotaz:

Dobrý večer, pane doktore,
prosím Vás má 9letá dcera a teď i manžel mají infekční zápal plic. Potřebovala bych hlavně pro manžela nějaké bylinky - sirup, kapky… na zahlenění.
Doporučil byste mi něco?
Děkuji, Lucka.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Pro dceru i manžela bych doporučil studený macerát z echinacey. Echinacea jednak posiluje imunitu, ale na druhou stranu urychluje uzdravení již rozběhnutých onemocnění.
Co se týče kašle a zahlenění, nebál bych se mateřídoušky a tymiánu. Obě rostliny mají příznivé účinky na horní cesty dýchací a nepodporují zahlenění.
Na podporu vyléčení zápalu plic je možné použít některou z těchto léčivých rostlin nebo ještě lépe v kombinaci (uvádím hlavně rostliny vhodné pro děti, abyste je mohla dávat jak manželovi, tak dceři) :
Manželovi i dceři udělejte česnekovou polévku. Česnek je silně protizánětlivý a likviduje jak bakterie, tak viry (mimochodem i plísně). Je to překvapivě silná zelenina.
pilát lékařský, plicník, jeřabina (plod), prvosenka, ostružina (list), jehličí z borovice (čaj, obsahuje fytoncidy - protizánětlivé účinky) a ze zeleniny kromě zmíněného česneku ještě cibule.
Samozřejmostí je užívání medu. Med NIKDY nesmí přijít do styku s teplotou nad 40°C, protože téměř vše zdravé z medu se vysokou teplotou denaturuje a lze pak med připodobnit vodě s cukrem a trošku minerálů. Zdravé látky v medu (hlavně ty bílkovinné povahy - enzymy ad.) fungují jen udržíte-li je do této teploty.
Pokud by manžel měl zanícený krk nebo ho v něm škrábalo, doporučuji stříknout propolisovou tinkturu. Je to mimořádně účinné. Totéž doporučuji i Vám.
V rámci prevence nachlazení nebo pneumonie u Vás doporučuji preventivně užívat tinkturu z výše zmíněné echinacey a hlívy ústřičné.
Pokrmy z hlívy ústřičné nemají efekt na imunitu, protože hlíva přichází do styku s vysokou teplotou a kovem, čímž se zničí imunitně účinné glukany. Proto se používá tinktura. Tinkturu na podporu umunity (a propolisovou tinkturu) mohu dodat.
Doporučuji Vám nahlédnout do stránky:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/995-plice-zapal-plic-byliny-bylinky-babske-rady
Děkuji za Váš dotaz, důvěru v léčivé rostliny a přeji brzké uzdravení Vaší rodině.