Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

Nacházíte se na veřejné diskuzi. Dotazy ale i odpovědi může do diskuze napsat kdokoliv.

Jak se naučit rozpoznávat byliny, bylinky a znát jejich účinky na zdraví?

(stránka otevřena 76x)
11.09.2018

Dotaz:

Přemýšlel jsem jakým systémem by bylo nejlepší naučit se co nejvíce bylin či jedlých rostlin. Nakoupil jsem několik knih jak papírových tak elektronických a všechny mají jeden zásadní problém že jsou řazeny jako seznam tedy od A do Z. Což sice znamená že si mohu krásně a vesele listovat v knize a obdivovat jak všechny rostliny jsou krásně barevné, ale k čemu mi to je když potřebuju poznat kytky který rostou právě přede mnou? Dejme tomu že v knize je tisíc rostlin, musel bych prolistovat všechny a zvlášť si vypsat který se zbiraj třeba dejme tomu teď je září. A proto se mi líbí váš web kde je na každý měsíc vypsáno co je právě aktuální. 100 kytek je sice pořád hodně ale je to méně než 500 či 1000. Teď ještě kdyby fotky byli větší a kdyby jich bylo víc třeba v archivu. Jak jste se učil kytky vy?
11.09.2018
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Doporučuji začít se učit bylinky od těch základních a přejít postupně k těm složitějším. Nemá cenu znát cesmínu ostrolistou a pupečník asijský, když byste neznal (a hlavně neuměl poznat v přírodě nebo v nějakém záhonku) základ, kterým jsou např. heřmánek, kopřiva, řebříček, měsíček, máta, meduňka, šalvěj, bez, pampelišku, petržel, libeček, bazalku, řepík, diviznu, sedmikrásku apod.

Takže nejdříve se doporučuji věnovat rostlinám, které "znáte z doslechu" a pak přejít k těm, o kterých jste slyšel jednou nebo vůbec.
Osobně považuji za základ UMĚT ROZPOZNAT BYLINY a pak postupně navalovat nové a nové znalosti o těchto rostlinách. Je to jako kdybyste se znovu a znovu scházel s přáteli u piva : ) Jednou se poznáte a navždy jste už přátelé. Bylinky (na rozdíl od lidí) přátelství totiž neruší a nezklamou Vás - pomáhají vždy a všude : )
03.10.2018

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Dnes jsem objevil tuto knihu, která se mi velice líbí:
https://bit.ly/2y5VF5s
Splňuje všechny požadavky Vámi uvedeného a jako bonus nabízí řadu dalších informací o rostlinách.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

výroba   Janča   sirup   krvácení   nemoc   pálení   Moučka   tlak   nohy   babské rady   ledvin   chladné   víno   zrak   zácpa   mateřské   astma   zdraví   čaj   epilepsie   hemeroid   houba   štítná   jaterní   olej   plísně   Galenos   končetina   Zentrich   obsažené   dásně   Zentrich   slezina   zápal   použití   zpracování   koupel   květ   keř   hemoroid   sval   kornatění   teplé   průjem   krk   vitamin   močopudný   bylinka   metabolismus   osteoporóza   kontraindikace   pupen   studené   kvasinky   vlas   artróza   zelenina   chřipka   bylinná směs   Materia medica   kloub   neht   migrén   stvol   rostlina   pěstování   odvar   hlas   menstruační   kapsaicin   řídnutí kostí   zlomenin   nachlazení   bylina   strom   zalijeme   chřipka   indikace   kojenec   kameny   ateroskleróza   písek   inhalace   katar   účinek   kůra   Mattioli   minut   tinktura   bolest   alergie   horečka   list   horké   vývar   sliznice   pijeme   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   slinivka   zánět   vitamín   děti   játra   Váňa   návod   fytoterapie   nať   mensturace   hlavy   angína   nežádoucí   Podhorná   roztroušená   vliv   revma   stonek   viry   kontraindikace   užití   choroba   opar   akné   mrtvice   játra   srdce   antibiotik   Paracelsus   Avicena   žaludek   žlučník   Janča   komplikace   kolika   vřed   plíseň   účinky   recept   zelina   stonek   noha   kůže   rýma   postup   využití   fermentace   dna   ovoce   slezina   šlacha   obsahuje   střev   Treben   prášek   nálev   sušení   premenstruační   ruka   brnění   trávicí   kořen   sběr  

Počet stránek ve webu:

3372

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online