Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak se naučit rozpoznávat byliny, bylinky a znát jejich účinky na zdraví?

2 odpovědi
(stránka otevřena 1537x)

Dotaz:

Přemýšlel jsem jakým systémem by bylo nejlepší naučit se co nejvíce bylin či jedlých rostlin. Nakoupil jsem několik knih jak papírových tak elektronických a všechny mají jeden zásadní problém že jsou řazeny jako seznam tedy od A do Z. Což sice znamená že si mohu krásně a vesele listovat v knize a obdivovat jak všechny rostliny jsou krásně barevné, ale k čemu mi to je když potřebuju poznat kytky který rostou právě přede mnou? Dejme tomu že v knize je tisíc rostlin, musel bych prolistovat všechny a zvlášť si vypsat který se zbiraj třeba dejme tomu teď je září. A proto se mi líbí váš web kde je na každý měsíc vypsáno co je právě aktuální. 100 kytek je sice pořád hodně ale je to méně než 500 či 1000. Teď ještě kdyby fotky byli větší a kdyby jich bylo víc třeba v archivu. Jak jste se učil kytky vy?
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Doporučuji začít se učit bylinky od těch základních a přejít postupně k těm složitějším. Nemá cenu znát cesmínu ostrolistou a pupečník asijský, když byste neznal (a hlavně neuměl poznat v přírodě nebo v nějakém záhonku) základ, kterým jsou např. heřmánek, kopřiva, řebříček, měsíček, máta, meduňka, šalvěj, bez, pampelišku, petržel, libeček, bazalku, řepík, diviznu, sedmikrásku apod.

Takže nejdříve se doporučuji věnovat rostlinám, které "znáte z doslechu" a pak přejít k těm, o kterých jste slyšel jednou nebo vůbec.
Osobně považuji za základ UMĚT ROZPOZNAT BYLINY a pak postupně navalovat nové a nové znalosti o těchto rostlinách. Je to jako kdybyste se znovu a znovu scházel s přáteli u piva : ) Jednou se poznáte a navždy jste už přátelé. Bylinky (na rozdíl od lidí) přátelství totiž neruší a nezklamou Vás - pomáhají vždy a všude : )

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Dnes jsem objevil tuto knihu, která se mi velice líbí:
https://bit.ly/2y5VF5s
Splňuje všechny požadavky Vámi uvedeného a jako bonus nabízí řadu dalších informací o rostlinách.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.