Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak se zbavit alkoholu v tikntuře z ostropestřce - postup

1 odpověď
(stránka otevřena 1019x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Chtěla bych se vás zeptat. Koupila jsem kapky z ostropestře na onemocnění jater pro svého pejska. Kapky však obsahují také ethanol. Když budu kapky kapat do horké vody, odpaří se všechen alkohol aniž by se zničila účinná látka silymarin?

Máte případně povědomí, jaké je doporučené dávkování pro psa?

Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Ela
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Množství alkoholu v tinktuře je relativně malé, pokud vezmete v potaz, že je rozpuštěná ve vodě. Pes bere třeba 4 kapky + 100 ml vody. Množství alkoholu je velmi malé, resp. zanedbatelné. Psovi to neublíží ani tehdy, pokud má hepatopatii (poškozená játra).

Je možné odstranit alkohol z tinktury nakapáním tinktury do vody o teplotě 90°C, ale je možné, že látky bílkovinné povahy (kam patří i silymarin) budou degradovány denaturací a účinnost tinktury tak bude drasticky menší. Proto nechávám ke zvážení.

Druhá varianta je pak rozsekat semínka ostropestřce mariánského ve mlýnku, nechat prášek vymacerovat 8 hodin a pak dát pejskovi vypít výluh.

Velmi dobrý účinek na nemocná játra u zvířat má také KOŘEN OMANU PRAVÉHO. Vím, že pokud jsou zvířata nemocná, jsou ochotná dobrovolně výluh pít, i když je hořký. Oman má na játra velmi příznivý účinek. Dobrý vliv na játra má také ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ. Ostropestřec mariánský tedy není alfou a omegou léčby u hepatopatie ; )

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.