bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak se zbavit klíštěte pomocí bylin, bylinek, léčivých rostlin

1 odpověď
(stránka otevřena 319x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Drahý p. Dr. v pondělí jsem na sběru bylin, "chytla "v lese 2 klíšťata, přišla jsem na to až včera večer a vždy jsem doposud klíšťata vyndavala tak, že jsem je mýdlem vymydlila, ale večer ani po 2 hodinách se mi to nepodařilo a dnes ráno jsem objevila ještě jedno na ruce zespoda a i to jsem cca 1,5-2 hodiny mydlila a nedaří se mi je vyndat, máte nějaký jiný trik jak je dostat ven? Mám opakovaně prodělanou borélii a ráda bych si něco preventivně vzala. Poradíte jakou tinkturu zvolit jako prevenci v začátku? A máte nějaký bylinářský tip který fakt funguje, co by napříště klíšťata odpudilo? Pokud se mi to nepodaří vymydlit, kam s tím mohu jít koho požádat o radu a pomoc? Moc vám děkuji, pokud máte nějaké tipy jak na klíšťata, moc prosím i za ostatní o osvětu na vašem webu. Moc vám děkuji za radu a doporučení.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Jsem často v přírodě a občas se na mě přisaje klíště. Asi to sami znáte. Je to otrava. Otáčet ve směru nebo v protisměru hodinových ručiček? Viklat? Mačkat, čímž se může stát, že klíště vypustí obsah tráveniny do kůže? Mám mnohem elegantnější řešení, které jsem si sám vymyslel. Postup je velmi jednoduchý a to že klíště prostě a jednoduše natřu tea tree olejem. Klíště se vždy do 1 hodiny od natření pustí a buď umírá nebo otrávené "smradem" (tea tree oil nám lidem voní) odchází neznámo kam (osud klíštěte jsem nikdy nesledoval). Rána po klíštěti je tea tree oilem vydesinfikovaná a nesvědí.

Kvalitní tea tree oil, který používám již roky mám i ve svém eshopu Bylinkový doktor.

Tea tree olej (olej z rostliny kajeput střídavolistý z Austrálie) je velmi silný, proto se používá vždy ve velmi malém množství (dáte na prst a natřete dané místo). Má samozřejmě mnoho dalších účinků než klíště ? Desinfikuje a čistí různé kožní rány vč. hnisajících, desinfikuje v kombinaci s jiným olejem zevní genitál při bakteriálních a hlavně kvasinkových infekcích, čistí akné (furunkly, karbunkly), pomáhá zastavit a uzdravit fibromy, lipomy (tukové kožní nádorky), ale i ateromy (cystičky vyplněné hnisem - často za uchem).
Tea tree oil může sloužit i jako prevence přisátí klíštěte. Můžete ho kapku kápnout na srst zvířete nebo ho můžete v malém množství natřít na nohy. Je menší šance, že se o vašeho miláčka nebo vás osobně klíšťata, ale i jiný hmyz budou zajímat.

Další účinky tea tree oilu:
desinfikuje a regeneruje
urychluje hojení
silné protizánětlivé a antibakteriální účinky
pomáhá léčit odřeniny a drobné rány
pomáhá léčit infekci nehtového lůžka
zabraňuje tvorbě infekcí, plísní a bradavic
mírní bolesti svalů a kloubů
působí jako přírodní repelent (vizte výše)

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.