Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak se zbavit kopřiv na zahradě - postup, návod, tipy, rady, doporučení

1 odpověď
(stránka otevřena 3098x)

Dotaz:

Dobry den p. Mlcoch,
mohla by jsem se zeptat na radu? Mame na zahrade mista kde jsou koprivy. I kdyz jsme se snazili je vysekat, tak se stale obnovuji. jsem zacinajici pestitel a nemam zkusenosti. Chemii pouzivat nechceme. Existuje neco prirozeneho na likvidaci kopriv? Dekuji a pekny den preji.
Chceme ty mista zartravnit. Mame i ovce a kozla. Ti to nezerou. Jen uschle.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den i Vám.
Váš dotaz je spíše zahradnický, nicméně Vám napíšu co o "pěstování" kopřiv vím, třeba Vám to pomůže.

Zatímco kopřiva žahavka (je méně obvyklá, než "běžná kopřiva") pokud je vytržena, tak už neroste znovu, tak u kopřivy dvoudomé je to jinak. Kopřiva dvoudomá vytváří totiž nízko pod zemí horizontální docela tlusté kořeny, kterými s v půdě šíří. Kopřiva dvoudomá "miluje" dusíkatoku půdu. Z mé logické úvahy (který ale může být nesprávná) pokud byste kopřivy znovu a znovu vytrhávala (ideálně i s těmi nízce ležícímí podzemními kořeny), zbavíte tak půdu i dusíku (hlavně staré vysoké kopřivy jsou dusíku plné).
Kopřiva také nemá ráda, když je znovu a znovu vysekávána, takže pokud občas posekáte trávu nebo kopřivy budete systematicky vytrhávat (nevím o kolik metrů čtverečných jde), postupně byste se jich mohla také zbavit. To vytrhávání s kořeny mi ale připadá praktičtější a efektivnější.

Jen na okraj podotýkám, že kopřivy jsou VYNIKAJÍCÍ HNOJIVO. Dělá se z nich kopřivová jícha. Pokud tedy máte na zahradě i běžné plodiny nebo zeleninu, tak jsou pro Vás kopřivy skoro dar.
Postup výroby kopřivové jíchy je uveden zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1139-koprivova-jicha-jako-biohnojivo-recept-postup-navod-priprava
Jen na okraj podotýkám, že pokud byste kopřivu chtěla sbírat pro léčebné účely, doporučuji sbírat v dubnu a nebo potom po poseku jako tzv. "otavovou" kopřivu, tj. nově vzrostlé rostliny. Otavovou kopřivu je možné sbírat prakticky kdykoliv.
Dále sděluji, že pro léčené účely sbíráme kopřivu odpoledne, ne dopoledne (dopoledne má vyšší množství dusičnatých látek, které tělu neprospívají a zatěžují ho).
Děkuji za zajímavý dotaz a důvěru.