bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak vybrat sušičku na bylinky - tipy, rady, zkušenosti, názory

1 odpověď
(stránka otevřena 841x)

Dotaz:

Dobrý den,
omlouvám se, že zase otravuji, ale vím, že se ve zpracování bylinek a pod. hodně vyznáte a já je vždy sušila jen v síti nebo na papíře, ale letos chci sušit i ovoce a kořeny a tak bych si ráda koupila sušičku. Prosím s jakou máte nejlepší zkušenosti?
Děkuji moc a přeji krásný zbytek víkendu.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Sušičku na bylinky (ovoce ad.) používám spíše výjimečně. Většinou bylinky suším v sušicí síti na půdě, kde je většinou (jaro, léto) velmi teplo.

Nicméně se sušením v sušice mám své zkušenosti. Výhodou je možnost sušení i za špatného počasí a vysoké relativní vlhkosti vzduchu (dlouhodobější déšť apod.).
Sušičku byliny využíme hlavně u rostlin s tlustšími listy (např. šalvěj) nebo u sušení kořenů, kdy vyschnou rychle a nehrozí tak plesnivění.
Sušení v sušice je poměrně jednoduché, ale teplota v sušice by neměla nikdy překročit 40°C. Je to docela důležité. Samozřejmě se snažíme, aby se bylina nebo kořeny vzájemně v sušice nepřekrývaly. Usnadníme (si) a urychlíme (si) tak sušení.
Teplotu ověřujte teploměrem a nevěřte termostatu. Ve spodní části sušičky je teplota vždy vyšší, takže pokud sušíte najednou více rostlin nebo více druhů ovoce, dolů dávejte tlustší části.
Jak zpracovat a sušit kořen rostlin se dozvíte zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/sber-suseni-bylin/1535-suseni-korene-bylinek-spravny-postup-bez-plesniveni-vyroba-tinktury-z-korene
Děkuji za Váš zajímavý dotaz a důvěru. : )

1526234261_jak-vybrat-susicku-na-bylinky-tipy-rady-zkusenosti-nazory.jpg