bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jak vybrat sušičku na bylinky - tipy, rady, zkušenosti, názory

1 odpověď
(stránka otevřena 707x)

Dotaz:

Dobrý den,
omlouvám se, že zase otravuji, ale vím, že se ve zpracování bylinek a pod. hodně vyznáte a já je vždy sušila jen v síti nebo na papíře, ale letos chci sušit i ovoce a kořeny a tak bych si ráda koupila sušičku. Prosím s jakou máte nejlepší zkušenosti?
Děkuji moc a přeji krásný zbytek víkendu.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Sušičku na bylinky (ovoce ad.) používám spíše výjimečně. Většinou bylinky suším v sušicí síti na půdě, kde je většinou (jaro, léto) velmi teplo.

Nicméně se sušením v sušice mám své zkušenosti. Výhodou je možnost sušení i za špatného počasí a vysoké relativní vlhkosti vzduchu (dlouhodobější déšť apod.).
Sušičku byliny využíme hlavně u rostlin s tlustšími listy (např. šalvěj) nebo u sušení kořenů, kdy vyschnou rychle a nehrozí tak plesnivění.
Sušení v sušice je poměrně jednoduché, ale teplota v sušice by neměla nikdy překročit 40°C. Je to docela důležité. Samozřejmě se snažíme, aby se bylina nebo kořeny vzájemně v sušice nepřekrývaly. Usnadníme (si) a urychlíme (si) tak sušení.
Teplotu ověřujte teploměrem a nevěřte termostatu. Ve spodní části sušičky je teplota vždy vyšší, takže pokud sušíte najednou více rostlin nebo více druhů ovoce, dolů dávejte tlustší části.
Jak zpracovat a sušit kořen rostlin se dozvíte zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/sber-suseni-bylin/1535-suseni-korene-bylinek-spravny-postup-bez-plesniveni-vyroba-tinktury-z-korene
Děkuji za Váš zajímavý dotaz a důvěru. : )

1526234261_jak-vybrat-susicku-na-bylinky-tipy-rady-zkusenosti-nazory.jpg