bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Na dotazy bude v poradně odpovídáno v pondělí 26.10.2020.  
 

Jitrocel - používá se jen kopinatý nebo i větší či prostřední? Byliny na podporu očí a bronchitidy.

1 odpověď
(stránka otevřena 296x)

Dotaz:

Dobry den,
v prvni rade Vam musim vyeknout poklonu, co pro nas delate. Mam malicke deti, barak a bylinky me zacinaji bavit.
Teprve se je zacinam ucit a poprve jsem. trhala jitrocelove listy, ale. Lecive jsou listy tenke, spicate a dlouhe. Baculete ne. Tedy hromadku vpravo mohu dat ovcim. ?
Chci pokladat listy s cukrem a citronem do sklenice za okno. Je to tak spravne? 10mesicni syn trpi na bronchitidy.
Dekuji!!!
PS. Mate nejake bylinky na podporu ocniho pozadi? Mam s bratrem usher syndrom (degenerativni onemocneni sitnice, seroslepost aj.). Zasazene kanadske boruvky mam.
Moc dekujeme, pokud je cas, brouzdam vasimi stranky, jsou skvele!!

1561462097_jitrocel-kopinaty-vetsi.jpg

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Léčivé jsou všechny 3 druhy jitrocele, tj. kopinatý, prostřední i větší. Sirup zastudena se připravuje Vámi uvedeným způsobem. Důležité je, aby horní a poslední spodní vrstva byly cukr. Někdo do "zrajícího" sirupu i kápne trošku alkoholu jako prevenci kvašení a plesnivění. Pokud je ale sirup dobře založen a jednotlivé vrstvy hodně "udusané, " tak většinou k zaplesnivění nedochází.
Pokud má syn časté záněty dýchacích cest, ke zvážení je posílení imunity. I na to je celá řada léčivých rostlin (echinacea, pupleny ořešáku) a také hub - např. hlíva (pozor, musí se speciálně zpracovat, aby nedošlo ke znižení betaglukanů, které posilují imunitu - více informací zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/2040-hlivova-tinktura-domaci-hlivovy-sirup-a-kase-z-hlivy-recepty-postup-vyroby-bez-zniceni-beta-glukanu-teplem-a-kovem).
__
Byliny vhodné na oči - patří zde dozajista Vámi uvedené borůvky (přímá konzumace, borůvková šťáva, ad.), dále mrkev (betakaroten) /konzumuje se vždy s tukem - např. nastrouhaná mrkev s olivovým olejem/, dále rakytníkový olej, případně zevní aplikace obkladů z chrpy, světlíku ad.
Např. bělotrn semena se používají při atrofii optického nervu. Další vhodná rostlina pro podporu zraku je goji, tedy kustovnice (kustovnice čínská, ne kustovnice cizí - ta je jedovatá) :
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/101-kustovnice-cinska-goji-berry-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Pro zajímavost barvoslepost léčí eleuterokok.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/51-eleuterokok-certuv-koren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Schizandra ovlivňuje zrakovou ostrost.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/182-schizandra-magnolka-klanopraska-cinska-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci
Dlaší vhodná léčivka na zrak je aronie (temnoplodec, černá jeřabina) - https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/10-aronie-temnoplodec-cerna-jerabina-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Jen pro zajímavost - na oční tiky víček se používá kopr -
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/88-kopr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.