bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Jitrocel - používá se jen kopinatý nebo i větší či prostřední? Byliny na podporu očí a bronchitidy.

1 odpověď
(stránka otevřena 547x)

Dotaz:

Dobry den,
v prvni rade Vam musim vyeknout poklonu, co pro nas delate. Mam malicke deti, barak a bylinky me zacinaji bavit.
Teprve se je zacinam ucit a poprve jsem. trhala jitrocelove listy, ale. Lecive jsou listy tenke, spicate a dlouhe. Baculete ne. Tedy hromadku vpravo mohu dat ovcim. ?
Chci pokladat listy s cukrem a citronem do sklenice za okno. Je to tak spravne? 10mesicni syn trpi na bronchitidy.
Dekuji!!!
PS. Mate nejake bylinky na podporu ocniho pozadi? Mam s bratrem usher syndrom (degenerativni onemocneni sitnice, seroslepost aj.). Zasazene kanadske boruvky mam.
Moc dekujeme, pokud je cas, brouzdam vasimi stranky, jsou skvele!!

1561462097_jitrocel-kopinaty-vetsi.jpg

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Léčivé jsou všechny 3 druhy jitrocele, tj. kopinatý, prostřední i větší. Sirup zastudena se připravuje Vámi uvedeným způsobem. Důležité je, aby horní a poslední spodní vrstva byly cukr. Někdo do "zrajícího" sirupu i kápne trošku alkoholu jako prevenci kvašení a plesnivění. Pokud je ale sirup dobře založen a jednotlivé vrstvy hodně "udusané, " tak většinou k zaplesnivění nedochází.
Pokud má syn časté záněty dýchacích cest, ke zvážení je posílení imunity. I na to je celá řada léčivých rostlin (echinacea, pupleny ořešáku) a také hub - např. hlíva (pozor, musí se speciálně zpracovat, aby nedošlo ke znižení betaglukanů, které posilují imunitu - více informací zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/2040-hlivova-tinktura-domaci-hlivovy-sirup-a-kase-z-hlivy-recepty-postup-vyroby-bez-zniceni-beta-glukanu-teplem-a-kovem).
__
Byliny vhodné na oči - patří zde dozajista Vámi uvedené borůvky (přímá konzumace, borůvková šťáva, ad.), dále mrkev (betakaroten) /konzumuje se vždy s tukem - např. nastrouhaná mrkev s olivovým olejem/, dále rakytníkový olej, případně zevní aplikace obkladů z chrpy, světlíku ad.
Např. bělotrn semena se používají při atrofii optického nervu. Další vhodná rostlina pro podporu zraku je goji, tedy kustovnice (kustovnice čínská, ne kustovnice cizí - ta je jedovatá) :
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/101-kustovnice-cinska-goji-berry-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Pro zajímavost barvoslepost léčí eleuterokok.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/51-eleuterokok-certuv-koren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Schizandra ovlivňuje zrakovou ostrost.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/182-schizandra-magnolka-klanopraska-cinska-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci
Dlaší vhodná léčivka na zrak je aronie (temnoplodec, černá jeřabina) - https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/10-aronie-temnoplodec-cerna-jerabina-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Jen pro zajímavost - na oční tiky víček se používá kopr -
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/88-kopr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.