bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Karbinec evropský a snížená funkce štítné žlázy

1 odpověď
(stránka otevřena 194x)

Dotaz:

Dobrý večer pane doktore,

na bylinkové procházce ve Slatinicích jste zmínil karbinec evropský s tím, že povzbuzuje k činnosti štítnou žlázu. Zajásala jsem v duchu, protože mi právě zbývaly necelé dva měsíce do kontroly na endokrinologii, kde se asi deset let léčím se sníženou funkcí štítné žlázy.
Karbinec jsem hned koupila (přestože v knihách, co mám doma jsem našla informace jen o tom, že snižuje činnost šž, říkala jsem si, že máte lepší zdroje informací) a po dobu 6 - 7 týdnů jsem pila jeden až dva hrnky čaje denně. Kromě toho jsem asi posledních pět měsíců pila každé dopoledne deci šťávy z arónie. Včera jsem byla na kontrole a výsledky byly výrazně horší, než při předchozí kontrole (TSH se zvýšil z 1,92 na 10,43, FT4 snížil z 19,9 na 14,8).
Paní doktorka se mě ptala, zda před letroxem neužívám nějaké hormony, nebrala jsem v poslední době ATB, neprodělala jsem závažnější onemocnění, nebo nejsem vystavená velkému stresu. Nic z toho neproběhlo, tušila jsem, že zřejmě bude na vině karbinec, ale nenašla jsem odvahu ho zmínit, hlavně proto, že lékaři jsou obecně proti bylinkám zaujatí a měla jsem pocit, že by to uškodilo hlavně jejich pověsti.
Lékařka mi zvýšila dávku letroxu. A já teď nevím, co mám dělat. Karbinec jsem hned pít přestala, vymizí jeho účinky úplně a za jak
dlouho? Mohla bych si pomoci nějakou jinou bylinou? Stále ještě kojím syna a teď mám obavu, že jsem snížila činnost šž i
jemu (je poslední dva týdny večer znatelně unavenější, chodí spát o hodinu dřív).
Budu vám vděčná za jakoukoliv radu, děkuji, se srdečnými pozdravy L. K.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

S oblibou říkávám, že hormonální záležitosti se přes fytoterapii a tradiční čínskou medicínu řeší NEJVÍCE TĚŽKO ze všech. Znovu nastartovat štítnou žlázu k funkci je velmi těžké a je nutné splnit mnoho věcí.
Velmi doporučuji dodržovat protokol, který ale nestkýtá jen 1 věc, ale hned celou řadu opatření, která uvádím ve videu zde:
https://www.youtube.com/watch?v=13bJh_8bys8&t=3s
Nevím, zda Vám to lékařka říkala, ale ke správné funkci štítné žlázy je velmi důležitý selen, který ale v naší stravě velmi chybí.
O selenu jsem asi na bylinkové procházce nemluvil, protože byla zaměřená spíše na byliny než komplexní komentáře k jednotlivým nemocem.
Doporučuji tedy selen substituovat.

Každopádně děkuji za sdělení Vaší zkušenosti.
Mám svou teorii k výsledkům, ale bylo by to spíše na delší povídání než psaní zde. Možná vím co se u Vás stalo.

Děkuji za Váš dotaz a (poněkud pošramocenou) důvěru v léčivé rostliny.