bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na veřejné diskuzi. Dotazy ale i odpovědi může do diskuze napsat kdokoliv.

Kaštanová mast bez použití alkoholu na výrobu - recept

2 odpovědi
(stránka otevřena 107x)

Dotaz:

Jsem vedoucí skautské družiny chlapců cca 12 - 15 let a snažím se pro ně vytvořit nějaký atraktivní a také jistým způsobem i naučný /užitečný/ program. Někdy před 14 dny jsem na Facebooku narazil na odkaz na tyto stránky. Zaujal mne tam návod na výrobu masti z kaštanů a jak jsem rozklikl odkaz, že se podívám, že by mohlo být zajímavé si to třeba zkusit udělat. Aby kluci viděli, že i takové kaštany, které sbíráme ve škole, aby se pak v zimě odvezly do lesa zvěři, se dají i jinak využít.
Ovšem, narazil jsem v postupu na drobný problém a tím byla vodka, která byla potřeba pro výrobu. Ne že bych je s tím nenechal pracovat, avšak pro to, aby z toho každý něco měl, tak by všeho bylo potřeba přehršel. A to by asi lezlo do nákladů, kdy já nemohu nechat alkohol proplatit. Nehledě na to, že dál v postupu byly ještě další 3 olejíčky, také jisté ceny. Věřím, že se i ty olejíčky dají vyrobit /skoro vše se dá řešit i vlastní výrobou/, avšak teď je již podzim.
A právě proto Vám píšu. Zdali by Vás nenapadla nějaká alternativa. Jak při tomto postupu, nebo i výrobu něčeho jiného z podzimních rostlin. Snad i něco, co by mohlo být těm chlapcům užitečné. A nebo mi třeba jen řeknete, ať to nechám spíš na léto, resp. jaro/léto, třeba, že jsou širší a lepší možnosti. Třeba zajímavé by mohlo být bylinné mýdlo, ale na to teď je již pozdě.
Moc děkuji za odpověď.
Pěkný den.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, mohla bych Vás požádat o zdroj? Výrobě mastí a dalších produktů z bylin se zabývám dlouhodobě. Recepty a zkušenosti sdílím na blogu (mám dva). Pro chlapce by pak mohl být zajímavý tento recept - http://www.mishabeauty.org/2015/10/mast-na-krecove-zily.html kde se kaštany využívají.
Hezký den
Michaela

Odpověď na dotaz:

Ještě doplním informaci - místo bambuckého másla lze použít kokosový olej (ten ale bude v teple velmi měkký až tekutý), dále sádlo, popřípadě jakýkoliv olej, který se pak zahustí například včelím voskem. Používá se i lékařská vazelína, ale za sebe mohu jen napsat, že jí nepoužívám, z mého pohledu je "mrtvá".
Michaela