Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kontryhel a silné menstruační krvácení, hypermenorea - užívání

2 odpovědi
(stránka otevřena 1413x)

Dotaz:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kontryhelu. Mám problém s občasným velmi silným krvácením. Není to vždy, ale během roku se to náhodně vyskytne v průběhu menzesu. Ráda bych tedy užívala kontryhel, jelikož jsem o něm četla samé ódy. Jen mě zajímá, jak dlouho ho mohu užívat, aby neměl např. vedlejší účinek a pouze byl vítaným hostem v mém pitném režimu. Zatím ho piju cca 3 týdny denně, vždy o víkendu doma vynechám. Četla jsem, že se úžívá i v období menopauzy, puberty atd. čili předpokládám, že se může pít dlouhodobě. Je však nějaká hranice? Děkuji za odpověď Navrátilová

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Při velmi silném krvácení Vám doporučuji tuto velmi osvědčenou prastarou směs:
pije se ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek spařeného čaje ze směsi těchto bylinek: 25 g květu arniky (prhy chlumní), 50 g kořenu kozlíku lékařského, 25 g pukléřky Islandské (lišejníku Islandského), 25 g meduňky lékařské, 25 g řebříčku, 25 g šalvěje lékařské.
Jedna vrchovatá čajová lžička této směsi se spaří v 1/2 litru vody, tři minuty vyluhuje. I když se krvácení dostává do normálu, je třeba v pití čaje pokračovat. Pijeme průběžně během dne, není ideální vypiít v jedné dávce.
Směs je tak účinná, že je někdy doporučována i šikovnými gynekology, kteří s hypermenoreou nezastavitelnou léky neví rady.
Na okraj podotýkám, že nesmíte užívat léky, které snižují srážlivost krve - např. Ibalgin, Ketonal, Diclofenac, Anopyrin a spousta dalších.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, k dotazu z 8.2.2019 silné krvácení --- hypermenorea:
čaj se pije dlouhodobě - každý den, nebo pouze v době menstruace, nebo pár dní před, při a pár dní po menstruaci?
Děkuji Monika