Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kopřivový čaj - jak dloho je možné ji užívat, pauza v užívání byliny

1 odpověď
(stránka otevřena 3987x)

Dotaz:

Dobrý den,


ráda bych podstoupila očistu krve pomocí kopřivového čaje ze sušené natě. Na zakoupeném balení je dávkování 3 dl na hrnek vody a neomezeně dlouhá doba užívání. Zde píšete, že doba užívání by neměla překročit 14 dní (1dl na hrnek vody) a pak dát pauzu. Platí ta pauza pro čerstvé i sušené rostliny? Jak dlouhá by měla být pauza, než se znovu bude moci začít užívat čaj z kopřivy?


Děkuji za odpověď, Nováková

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. S názorem "nekonečného" užívání se neztotožňuji. Platí, že na byliny by se mělo nahlížet, jako by to byly léky. Měly by se užívat v indikovaných případech. Totéž platí i u kopřivy, kdy by její užívání mělo být střídmé. Jak kdysi jedna bylinkářka řekla "kopřiva je jako rejžák na ledviny a při dlouhodobém užívání je může poškodit" - z toho vyplývá vše podstatné.
Chcete-li užívat jen kopřivu, doporučuji nekoncentrované čaje 14 dní a pak 14 dní pauza. Jsou ale i jiné "detoxikačně" působící bylinky, které můžete pak za kopřivu vyměnit. Uvádím je zde:

Detoxikačně působící bylinky, "čištění krve":
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1339-cisteni-krve-detoxikace-byliny-bylinky-babske-rady

Jarní detoxikace:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/707-jarni-detoxikace-jarni-ocistny-caj-recept-postup-navod-na-vyrobu-ucinky-vyuziti