bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kopřivový čaj - jak dloho je možné ji užívat, pauza v užívání byliny

1 odpověď
(stránka otevřena 3219x)

Dotaz:

Dobrý den,


ráda bych podstoupila očistu krve pomocí kopřivového čaje ze sušené natě. Na zakoupeném balení je dávkování 3 dl na hrnek vody a neomezeně dlouhá doba užívání. Zde píšete, že doba užívání by neměla překročit 14 dní (1dl na hrnek vody) a pak dát pauzu. Platí ta pauza pro čerstvé i sušené rostliny? Jak dlouhá by měla být pauza, než se znovu bude moci začít užívat čaj z kopřivy?


Děkuji za odpověď, Nováková

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. S názorem "nekonečného" užívání se neztotožňuji. Platí, že na byliny by se mělo nahlížet, jako by to byly léky. Měly by se užívat v indikovaných případech. Totéž platí i u kopřivy, kdy by její užívání mělo být střídmé. Jak kdysi jedna bylinkářka řekla "kopřiva je jako rejžák na ledviny a při dlouhodobém užívání je může poškodit" - z toho vyplývá vše podstatné.
Chcete-li užívat jen kopřivu, doporučuji nekoncentrované čaje 14 dní a pak 14 dní pauza. Jsou ale i jiné "detoxikačně" působící bylinky, které můžete pak za kopřivu vyměnit. Uvádím je zde:

Detoxikačně působící bylinky, "čištění krve":
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1339-cisteni-krve-detoxikace-byliny-bylinky-babske-rady

Jarní detoxikace:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/707-jarni-detoxikace-jarni-ocistny-caj-recept-postup-navod-na-vyrobu-ucinky-vyuziti