Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kopřivový sirup a med - je možné je používat dlouhodobě?

2 odpovědi
(stránka otevřena 2874x)

Dotaz:

Píši o radu ráda bych udělala kopřivový med, hlavně kvůli dětem. V návodu u něj píšete, že se má dětem dávat celou zimu, ale tady v příspěvku zase uvádíte, že se kopřiva nemá používat dlouhodobě - déle než 14 dní. Nerada bych dětem ublížila tak se raději ptám.

Odpověď na dotaz:

Záleží určitě na dávkování. Pokud si dáte 1 skleničku, kde je sirupu na dně, tak to neublíží. Pokud byste pila třeba 3 litry sirupové šťávy denně, tak to moc vhodné není. U dětí bych asi doporučoval sirupy střídat.

Kopřiva má údajně při dlouhodobém užívání negativní vliv na ledviny a jejich funkci, proto pití čajů není vhodné. Proto by se měla kopřiva po 14 dnech pití vyměnit za jinou bylinku se stejnými účinky na nemoc, kterou se snažíme kopřivou léčit.

Odpověď na dotaz:

Aha, ptala jste se na med. Domnívám se, že pokud dáte dítěti trošku medu na pečivo nebo do čaje (cca. 1 čajová lžička), ublížit dítěti by to nemělo. Je to opravdu o citu a přiměřeném dávkování. Opět bych si dovolil doporučit střídat kopřivový med s jiným medem z lučních rostlin. Např. jeden den kopřiva, jeden den pampeliškový nebo sedmikráskový med.