Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kožní abscesy, akné inversa - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1074x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.
Sestra trpí na abscesy kůže. Je to akné inversa, dělá se prý hlavně v podpaží a na vnitřních stehnech.
Ona to má jen na stehnech, spoustu operaci už, aby ji to vyndali a nikdo si s tím neví rady.
Bylinky nikdy nezkoušela.
Děkuji.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Lokálně určitě doporučuji dlouhodbou zevní aplikaci propolisové tinktury. Je silně hojivá, mohla by pomoci. Až bude jaro, ať si sestra drtí listy jitrocele kopinatého a opět potírá stehna touto drtí. Dále může zkusit aloe vera - gel z podélně rozkrojeného listu. Aloe se snadno shání, ale relativně pomalu roste. Efekt mohou mít také obklady z řepíkového (kvetoucí nať) a/nebo měsíčkového (květ) nálevu. I švédské kapky může zkusit. Možností je hodně.

Pokud by byl stav hodně vážný, je možné použít cibuli nasekanou na drobno, dát do ní trošku anýzu, trošičku vody a na malém plameni rozvařit na kaši. Přikládat vlažnou kaši lokálně, zabalit obvazem. Tato směs je VELMI hojivá a protizánětlivá.

Další vhodné rostliny pro zevní aplikaci jsou např. jestřábník chlupáček, březové pupeny, vilín viržinský. Velmi hojná a účinná rostlina je rdesno ptačí (truskavec). Roste na udusaných půdách a sestra ho určitě zná a mnohokrát po něm šlapala : )

Léčivá jsou ale i jiná rdesna - např. rdesno peprík:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1989-rdesno-peprnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

Určitě je možné se spolehnout i na léčivé rostliny, které jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=ko%C5%BEn%C3%AD%20v%C5%99edy&ordering=oldest&searchphrase=exact&limit=100

Vnitřně doporučuji tinkturu z pampelišky kořene, vlaštovičníku většího, lopuchu, kurkumy, svízele přítuly a případně ještě rozrazilu lékařského.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.