Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kožní alergická reakce na antibiotika - byliny, bylinky, léčba bez léků, babské rady

1 odpověď
(stránka otevřena 1633x)

Dotaz:

Dobrý den pane Zbyňku,


obracím se na vás jako na člověka, kterého sleduji na facebooku a velmi obdivuji. Sama bylinky sbírám a užívám ale někdy prostě vyhledám lékaře. Tak jo nyní v tomto období, kde mě přepadl suchý dusivý kašel až jsem během několika dní prokašlala k zánětu průdušek a bůhví ještě čeho. Na pohotovosti jsem na začátku dostala Klacid (to ještě zánět nebyl) přitom jsem hlásila, že jsem alergická na penicilin. Stav se po třech dnech zhoršil a to už byly zasažené průdušky a obvoďák napsalCotrimoxazol. Byla jsem upozorněna, že nesmím nic kyselého ani C a to jsem dodržovala. Ani jablko jsem neměla. Přestalo mně chutnat a tak jsem toho moc po dobu léčby nejedla. Pila jsem střídavě čaj z heřmánku (na žaludek) párkrát mátu, a ještě jsem pila poctivě mateřídoušku s jitrocelem (rada M. Trebens). Po 5ti dnech jsem se masivně osypala (ve zprávě napsáno papulozní exantém od krku, záda, hýždě a stehna a mírně na rukou) a včera jsem si zavolala záchranku, začal mě otékat jazyk. Po prvním ošetření se brzo ulevilo. V nemocnici vyšetření dopadla dobře, plíce a průdušky OK. To je dobře. Jsem doma a já prosím o radu (nezjistilo se, co tak masivní kožní reakci způsobilo, zda ty léky nebo já nevím co ještě jiného) jestli se dá něčím pomoct kůži aby se dobře zhojila, třeba i čím potírat atd. Koupila jsem si ostropestřec, ale nevím jestli ho už nyní pít. Momentálně mám kapky Levopront (stále kašlu) a Prednison na tu alergii. Napsala jsem toho asi dost a budu ráda za brzkou odpověď.


Mimochodem asi po prvním použití Prednisonu (dnes druhá tableta) pak se to snižuje co dva dny, takže ještě 4 dny užívání mám mít, se ta vyrážka zlepšila o hodně. A ještě by možná bylo dobré pak zmínit jestli když je vyrážka i na obličeji (včera bylo krásně, máme nasněženo, a já byla snad po 10dnech venku) jsem si uvědomila, že to sluníčko asi není zrovna dobré. Moc moc děkuji za sebe i za ostatní a jste obrovská inspirace a hlavně podpora, že i lékař může být nakloněn bylinkám a to je moc dobře. Bohužel je vás takových velmi málo, ale věřím, že jednou bude opravdu Hypokratova přísaha platit jak má a ne stavět jen na chemii a korporacích, ale na člověku samém. Přeji krásné prožití vánočních svátků a hlavně zdraví). Jinak kdyby jste někdy zavítal na Moravu tak tady u nás je ještě lokalita plná luk a bylin a budete vítán.Máme Přírodní zahradu Kouzlenku a mé stránky jsou Permazahrada Kouzlenka a tam žijeme v lokalitě Provodov u Zlína.


Zdravím vás a moc děkuji. Lenka

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Podle toho co uvádíte skutečně šlo o alergickou reakci zřejmě na antibiotika. Nelze však vyloučit ani alergii na některou z bylin. Obecně se v praxi ale většinou setkváme spíše s tou alerigí na antibiotika, která jsou pro organismus jako něco cizího, lze říci i cizorodého. Byliny tělo zvládá výrazně lépe, protože byliny lidé používají už po tisíce let a vždy byli přátelé se světem rostlin.
Jsem rád, že Vám kortikoidy zabraly. Bylina tlumící alergie je "obyčejná" kopřiva dvoudomá. Sám jsem tomu nechtěl věřit, jak je efektivní, ale hodně lidí mne o tom přesvědčuje, že tomu tak skutečně je (já alergie nemám). Prý je možné kopřivou i alergie vyléčit, což považuji za sci-fi. Reálně bych zůstal alespoň u tlumení alergických reakcí touto bylinou. Příznivý efekt na alergie mají také švédské kapky, které se v době reakce používají 3x denně ve lžičkovém dávkování.
V budoucnu se plánuji oblasti alergií více věnovat a chtěl bych na toto téma napsat ucelený článek (zatím se o léčbě alergií ve webu věnuji spíše okrajově).
Děkuji za Vše pozvání do přírodní zahrady Kouzlenky. Dal jsem si do diáře poznámku na květen a pokud to bude časově jen trošku možné, přijel bych se podívat. V tuto chvíli bydlím v olomouckém kraji (Prostějov, Přerov, Olomouc), takže Zlín není problém.
Velice Vám děkuji za vánoční. I Vám vše dobré. Hlavně duševní pohodu, zdraví a být k sobě samotné i k ostatím okolo fér (což u Vás asi není problém).