Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kožní zánět, dermatitida s lupy ve vlasech - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 2184x)

Dotaz:

Dobrý dem,


ráda bych Vás požádala o radu. Trápí mě dermatitida na pokožce hlavy-ve vlasech. Kůže je začervenalá, svědí a s lupy. Bohužel jsme zatím nenašla nic co by mi pokožku hlavy zklidnilo. Mohla bych Vás poprosit o radu, která bylinka by mohla být na oplach hlavy účiná? Jakým způsobem jí připravit?


Předem moc děkuji za odpověď.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Domnívám se, že nemoc, kterou trpíte se jmenuje seboroická dermatitida, nicméně přesnou diagnozu by Vám řekl dermatovenerolog.

Bohužel dermatovenerlogové léčí kůži převážně zevně, což je naprosto nedostatečné. Pokud se na kůži vyskytuje ekzém, zánět apod. , často resp. téměř vždy je to způsobeno oslabenými orgány nebo imunitou. Platí, že za stav kůže jsou primárně odpovědná játra. Pokud máte tedy chronický problém se suchou, špinatou a svědivou kšticí na hlavě, je nutné posílit játra.
Na okraj podotýkám, že kortikoidy problém jen odsunou, ale neřeší.

Na posílení jater doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
50% PAMPELIŠKA kořen, 20% DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ nať, JEŘÁB květ 10%, SLÉZ MAURSKÝ květ 10%, ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať 5%, OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ čerstvě nadrcené semeno 5%

U chronického zánětu vždy doporučuji VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ, který má nejen velmi silné protizánětlivé účinky, ale skvěle působí i na játra a žlučník. Užívat vnitřně (ale je možné i zevně).

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz

Zevně dále doporučuji mast z následujících léčivých rostlin:
MĚSÍČEK květ, TUŽEBNÍK květ, JITROCEL KOPINATÝ list, MATEŘÍDOUŠKA kvetoucí nať.

Z pohledu tradiční čínské medicíny TČM je zánět kůže ve vlasech projevem horkosti a je žádoucí navštívit právě praktika nebo lékaře tradiční čínské medicíny, který Vám pomůže nemoc definitivně vyléčit. Myslím si, že seboroická dermatitida je v souvislosti s elementem (hybatelem) Dřevo, tedy spojené s játry a žlučníkem.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.