Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Křečové žíly u mladé ženy - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků a operace

1 odpověď
(stránka otevřena 788x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.
Kamarádka mé dcery, co nám jezdí koně, má jít v dubnu na laserovou operaci křečových žil. Přitom je jí teprve 19 let. Chci se zeptat, zda by bylo možné ji objednat něco od vás, co by ji pomohlo… a následně pomáhalo dál. díky za váš čas.
Míša

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Křečové žíly (varixy) jsou ve Vašem případě vzniklé velmi pravděpodobně na genetickém podkladu. Není běžné, že by tak mladí lidé měli potíže s tímto zdravotním problémem.

Jsou však léčivé rostliny, které umí velmi dobře pomoci. Mezi největší "zabijáky" křečových žil a současně "posilovače" pevnosti cévní stěny patří tyto dvě: JÍROVEC MAĎAL (plod, květ - obsahují aescin) -
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/79-kastan-jirovec-madal-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
a LISTNATEC BODLINATÝ (sbírá se oddenek s kořeny) -
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/1772-listnatec-bodlinaty-trnity-pichlavy-ostnity-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

Z jírovce se dělají tinktury a dobře účinkuje i ve formě natírání na postižená místa. Někteří lidé si z tinktury dělají gely, které jsou také velmi účinné.
Z listnatce se dělají převážně tinktury.
Nebál bych se třeba na noc dát si kostivalovou mast. I ta má příznivý a hojivý efekt nejen na svaly, klouby, vazy, šlachy, ale funguje třeba i na modřiny nebo právě cévy (ač to laická veřejnost příliš neví).

Z režimových doporučení bych Vám (resp. kamarádce Vaší dcery) navrhoval alespoň polohování končetin večer když jste na mobilu, notebooku nebo se díváte na TV. Polohováním kazíte plány gravitaci, která má značný vliv na rozšiřování varixů.

Dovolím si doporučit stravu bohatou na rutin. V praxi to znamená zvýšit stravu s pohankou. Byť hodně lidí říká, že jim pohanka nechutná, spíše se setkávám s tím, že ji neumí připravit, byť je to velice jednoduché. Počítám s tím, že se nikomu moc nebudou chtít shánět recepty na jídla a několik pohankových receptů jsem proto uložil přímo do webu:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/vyhledavani?searchword=pohank&searchphrase=all

Na okraj ještě dodávám další léčivé rostliny vhodné na křečové žíly - rakytník, vilín (list, kůra - špatně se shání), arnika, dub kůra, pupečník asijský (lze pěstovat za oknem), jerlín, líska, lnice.

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.