Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Léčba kortikoidy a normalizace nadledvinek - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

2 odpovědi
(stránka otevřena 2322x)

Dotaz:

Dobrý den.
Potřeboava bych normalizovat funkci nadledvinek, objevuje se u mě po léčbě kortikosteroidy závislost, i toho se chci zbavit, mám zřejmě adrenalinové výkyvy, alergenu (formaldehyd, ketony) se snažím vyhýbat, bohužel po expozici se užití kortikosteroidů nevyhnu. Jsem si kolem toho vědoma spousty věcí a souvislostí. Bylinky používám, na játra pampelišku, hořec, violku, svízel, řepík, světlík, tužebník, ledviny zlatobýl, vřes, borůvku, k tomu hluchavku, kontryhel možná sem tam něco dalšího (popenec). Vždy s rozumem, lehký čaj ne všechno dohromady spíš intuitivně.
Nedělá mi dobře bříza, lékoříce, kostival, zkusila jsem kde co.
Mám atopický ekzém od dětství, kdy mě velice intenzivně léčili Didiadenem a injekčně, to pomohlo, problémy se opět objevily až v dospělosti, ale úplně jiné místo rýmy a zánětu spojivek, celiaklie, ekzémy, astma, vymyzeli i původní alergie na prach, pyly, seno, objevil se ten formaldehyd, ketony a léky: aulin, antihistaminika, ty problémy spíš zhoršují, trpím po nich i když "způsobují ospalost" hyperaktivitou a vůbec nespím. Ekzémy podněcují.
Podle alergologa mám v těle všechno obráceně : ) Astma nereagovalo na léčbu kortikosteroidy, ale na bylinky divizna, čechřice.
Na ekzém pomohla domácí konopná mast, ale byla pořádná.
Z těch výsledků v odběrech byly vysoko eozinofily, po medrolu klesly ale IgE protilátky jdou dolů velice pomalu.
Doktor si myslí, že v pozadí jsou nějací parazité, ale běžným vyšetřením u něj a vycucali mi hodně krve na nic nepřišli. Mám doporučeno navštívit specializované pracoviště imunologie, je fakt, že ty kožní problémy jsou cyklické a po dubové kůře a topolu a pozorovatelný větší výsev, tak nevím.
Pokud Vás prosím cokoliv napadne budu moc ráda a bylinky jsou můj životní úděl, kožní lékař vida lejstra z alergologie suše pravil, že pro mě nemůže nic udělat ? prostě chemie je všude a já skutečně vnitřně cítím obrovskou intoleranci ke všemu, co není přírodní a bohužel i psychosomaticky z lidských povah, emocí.
A nemám žlučník, ten byl plný bláta a kamení cca 6 let a tak 4 roky slepé střevo. A celiaklii cca 15 let na dietě, po porodu druhého syna už nic nebylo jako dřív.
Jestli nějaká info chybí, dodám ? a omlouvám se za román i když měl být stručný a děkuji za ochotu se tím zabývat. Hezký den přeji : )

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na úvod bych chtěl říci, že se názorově shodujeme v tom, že chemizace prostředí či trvalejší expozice chemikáliemi (v práci, smog na ulicích apod.) může na dlouhou dobu narušit imunitní systém (což je ostatně zjevné např. na Ostravsku). Ten se z těchto expozic může dlouhodobě "vzpamtovávat" a byliny mu do jisté míry mohou napomoci. Jak okrajově zmiňujete, je pravdou i to, že psychika a vztahy mají na somatickou stránku velký vliv - což je do značné míry již také známo - a to hlavně u hypersenzitivních lidí (možná mezi ně patříte i Vy).
Souhlasím s Vámi i v tom, že dlouhodobé užívání kortikoidů "vyčerpává" nadledvinky. Projevuje se to potom únavou, nízkým krevním tlakem, hubnutím a chutí na hodně slaná jídla.

Co se týče bylin vhodných jakousi stabilizaci nadledvinek, lékořici Vám tedy doporučovat nebudu, protože ji dobře nesnášíte. Z bylin Vám ale lze na nadledvinky doporučit smíchat stejné díly kořene anděliky lékařské a natě přesličky rolní. 1 čajovou lžičku směsi 10 minut povařte ve 200 ml vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte po doušcích 3x denně asi hodinu před jídlem.
Výhodou brutnáku lékařského je nejen to, že působí příznivě na nadledvinky, ale i to, že se dá volně konzumovat. Takže doporučuji nasadit si ho do zahrádky a spotřebovávat na Vaše potíže. Rostlina poměrně dobře a ochotně roste a navíc kvete sympatickou barvo květů.

Popenec je bylina vhodná nejen na různé alergie, ale i právě pro nadledvinky. Má tedy jakýsi kombinovaný efekt (což není u bylin vzácné). Smíchejte 20 g čerstvé šťávy z natě popence obecného se syrovátkou a pijte 2x denně. Syrovátka má příznivý vliv i na imunitu trávicího traktu, což (jak ukazují studie posledních let) je jakási naše druhá imunita.
Nevím do jaké míry Vám vyhovuje tinktura z vlaštovičníku, ale i tu bych Vám doporučil užívat.

Na ataky celiakie je vynikající jeřáb obecný (odvar), zvýšit příjem pohanky a prosa. Známé účinky jsou taky amarantus, tj. laskavec.

Eozinofilie a elevace IgE protilátek: nevyhýbejte se ve stravě dýni, pažitce, pórku a třešním. Stav se těmito potravinami může notně zlepšit.

Co se týče kožních ekzémů, je dobře, že se snažíte podpořit játra. V praxi to funguje a dobře zabírá. Pokud by se ekzémy nějak hodně rozjely, ke zvážení je 3týdenní užívání nálevů z rozdrceného kořene pampelišky lékařské. Dobrý efekt a játra má také řepík. Ostropestřec bych ve Vašem případě spíše nedoporučoval.

Jak je zjevné z Vašeho textu, bylinám se věnujete, takže intuice co se týče užívání bylin v kombinaci a v rámci časových úseků (ráno, poledne, večer) jistě správně odhadnete. Intuici a jistou míru experimentování budete při Vašem stavu potřebovat.

Do jisté míry chápu Vašeho imunologa, který nad Vámi "láme hůl, " protože jsou Vaše potíže poměrně komplexní a těžko předívatelné. To mu mnoho jistoty ve snaze Vás léčit nepřidá : )

O všech výše uvedených rostlinách píšu na tomto webu. Pokud byste na nějakou rostlinu měla alergii nebo jste ji z nějakého důvodu nechtěla (klidně i intuitivně), tak ji vysaďte.
Pokud bylinné směsi a výše uvedené byliny a rostliny budete zvládat dobře, doporučuji "neskákat" od jednoho k druhému, ale vydržet užívat doporučené alespoň 3 týdny, abyste vyhodnotila efektivitu nebo neefektivitu. Užívání 3 dny to a 3 dny to bez ladu a sladu by nevedlo k tomu, co je cílem. Cíl ve fytoterapii je ukázat tělu cestu jak se samo uzdravit. I proto se byliny v praxi většinou neužívají déle než 3 týdny (to ostatně doporučují všichni bylinkáři hluboké minulosti /Mattioli/, jakožto i současnosti /Zentrich ad. /).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
prosím o radu, Vaše doporučení. Rozhodla jsem po půl roční úvaze, že dám na radu svého ošetřujícího lékaře a systémovou sklerodermii, která v mém případě postihuje pouze kůži, začnu léčit kortikoidy. Abychom po cca 5 - 6 měsících mohli přejít na biologickou léčbu.

Nicméně mou snahou je eliminovat škodlivý dopad kortikoidů a připravit tělo k otěhotnění (i v době biologické léčby).
Jaké bylinky či tinktury byste doporučil, aby se opravdu vliv kortikoidů na tělo eliminoval?
V centru čínské medicíny mi doporučuji pro léčbu sklerodermie tinkturu Bez hroznatý - tinktura z pupenů.
Dal byste mi prosím tip, doporučení?
Vřelé díky!
S přáním krásných dnů
Aneta Václavíková