bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Léčba kortikoidy a normalizace nadledvinek - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 707x)

Dotaz:

Dobrý den.
Potřeboava bych normalizovat funkci nadledvinek, objevuje se u mě po léčbě kortikosteroidy závislost, i toho se chci zbavit, mám zřejmě adrenalinové výkyvy, alergenu (formaldehyd, ketony) se snažím vyhýbat, bohužel po expozici se užití kortikosteroidů nevyhnu. Jsem si kolem toho vědoma spousty věcí a souvislostí. Bylinky používám, na játra pampelišku, hořec, violku, svízel, řepík, světlík, tužebník, ledviny zlatobýl, vřes, borůvku, k tomu hluchavku, kontryhel možná sem tam něco dalšího (popenec). Vždy s rozumem, lehký čaj ne všechno dohromady spíš intuitivně.
Nedělá mi dobře bříza, lékoříce, kostival, zkusila jsem kde co.
Mám atopický ekzém od dětství, kdy mě velice intenzivně léčili Didiadenem a injekčně, to pomohlo, problémy se opět objevily až v dospělosti, ale úplně jiné místo rýmy a zánětu spojivek, celiaklie, ekzémy, astma, vymyzeli i původní alergie na prach, pyly, seno, objevil se ten formaldehyd, ketony a léky: aulin, antihistaminika, ty problémy spíš zhoršují, trpím po nich i když "způsobují ospalost" hyperaktivitou a vůbec nespím. Ekzémy podněcují.
Podle alergologa mám v těle všechno obráceně : ) Astma nereagovalo na léčbu kortikosteroidy, ale na bylinky divizna, čechřice.
Na ekzém pomohla domácí konopná mast, ale byla pořádná.
Z těch výsledků v odběrech byly vysoko eozinofily, po medrolu klesly ale IgE protilátky jdou dolů velice pomalu.
Doktor si myslí, že v pozadí jsou nějací parazité, ale běžným vyšetřením u něj a vycucali mi hodně krve na nic nepřišli. Mám doporučeno navštívit specializované pracoviště imunologie, je fakt, že ty kožní problémy jsou cyklické a po dubové kůře a topolu a pozorovatelný větší výsev, tak nevím.
Pokud Vás prosím cokoliv napadne budu moc ráda a bylinky jsou můj životní úděl, kožní lékař vida lejstra z alergologie suše pravil, že pro mě nemůže nic udělat ? prostě chemie je všude a já skutečně vnitřně cítím obrovskou intoleranci ke všemu, co není přírodní a bohužel i psychosomaticky z lidských povah, emocí.
A nemám žlučník, ten byl plný bláta a kamení cca 6 let a tak 4 roky slepé střevo. A celiaklii cca 15 let na dietě, po porodu druhého syna už nic nebylo jako dřív.
Jestli nějaká info chybí, dodám ? a omlouvám se za román i když měl být stručný a děkuji za ochotu se tím zabývat. Hezký den přeji : )

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na úvod bych chtěl říci, že se názorově shodujeme v tom, že chemizace prostředí či trvalejší expozice chemikáliemi (v práci, smog na ulicích apod.) může na dlouhou dobu narušit imunitní systém (což je ostatně zjevné např. na Ostravsku). Ten se z těchto expozic může dlouhodobě "vzpamtovávat" a byliny mu do jisté míry mohou napomoci. Jak okrajově zmiňujete, je pravdou i to, že psychika a vztahy mají na somatickou stránku velký vliv - což je do značné míry již také známo - a to hlavně u hypersenzitivních lidí (možná mezi ně patříte i Vy).
Souhlasím s Vámi i v tom, že dlouhodobé užívání kortikoidů "vyčerpává" nadledvinky. Projevuje se to potom únavou, nízkým krevním tlakem, hubnutím a chutí na hodně slaná jídla.

Co se týče bylin vhodných jakousi stabilizaci nadledvinek, lékořici Vám tedy doporučovat nebudu, protože ji dobře nesnášíte. Z bylin Vám ale lze na nadledvinky doporučit smíchat stejné díly kořene anděliky lékařské a natě přesličky rolní. 1 čajovou lžičku směsi 10 minut povařte ve 200 ml vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte po doušcích 3x denně asi hodinu před jídlem.
Výhodou brutnáku lékařského je nejen to, že působí příznivě na nadledvinky, ale i to, že se dá volně konzumovat. Takže doporučuji nasadit si ho do zahrádky a spotřebovávat na Vaše potíže. Rostlina poměrně dobře a ochotně roste a navíc kvete sympatickou barvo květů.

Popenec je bylina vhodná nejen na různé alergie, ale i právě pro nadledvinky. Má tedy jakýsi kombinovaný efekt (což není u bylin vzácné). Smíchejte 20 g čerstvé šťávy z natě popence obecného se syrovátkou a pijte 2x denně. Syrovátka má příznivý vliv i na imunitu trávicího traktu, což (jak ukazují studie posledních let) je jakási naše druhá imunita.
Nevím do jaké míry Vám vyhovuje tinktura z vlaštovičníku, ale i tu bych Vám doporučil užívat.

Na ataky celiakie je vynikající jeřáb obecný (odvar), zvýšit příjem pohanky a prosa. Známé účinky jsou taky amarantus, tj. laskavec.

Eozinofilie a elevace IgE protilátek: nevyhýbejte se ve stravě dýni, pažitce, pórku a třešním. Stav se těmito potravinami může notně zlepšit.

Co se týče kožních ekzémů, je dobře, že se snažíte podpořit játra. V praxi to funguje a dobře zabírá. Pokud by se ekzémy nějak hodně rozjely, ke zvážení je 3týdenní užívání nálevů z rozdrceného kořene pampelišky lékařské. Dobrý efekt a játra má také řepík. Ostropestřec bych ve Vašem případě spíše nedoporučoval.

Jak je zjevné z Vašeho textu, bylinám se věnujete, takže intuice co se týče užívání bylin v kombinaci a v rámci časových úseků (ráno, poledne, večer) jistě správně odhadnete. Intuici a jistou míru experimentování budete při Vašem stavu potřebovat.

Do jisté míry chápu Vašeho imunologa, který nad Vámi "láme hůl, " protože jsou Vaše potíže poměrně komplexní a těžko předívatelné. To mu mnoho jistoty ve snaze Vás léčit nepřidá : )

O všech výše uvedených rostlinách píšu na tomto webu. Pokud byste na nějakou rostlinu měla alergii nebo jste ji z nějakého důvodu nechtěla (klidně i intuitivně), tak ji vysaďte.
Pokud bylinné směsi a výše uvedené byliny a rostliny budete zvládat dobře, doporučuji "neskákat" od jednoho k druhému, ale vydržet užívat doporučené alespoň 3 týdny, abyste vyhodnotila efektivitu nebo neefektivitu. Užívání 3 dny to a 3 dny to bez ladu a sladu by nevedlo k tomu, co je cílem. Cíl ve fytoterapii je ukázat tělu cestu jak se samo uzdravit. I proto se byliny v praxi většinou neužívají déle než 3 týdny (to ostatně doporučují všichni bylinkáři hluboké minulosti /Mattioli/, jakožto i současnosti /Zentrich ad. /).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.