bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Léčba pahýlu po amputaci u diabetika - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků a antibiotik

3 odpovědi
(stránka otevřena 628x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se zeptat, co byste poradil na podporu hojení po amputaci prstů na noze - diabetes. Kamarád přišel v průběhu půl roku o čtyři prsty, jezdí na převazy a rány jsou stále ve špatném stavu. Aktuálně má i 38 stupňů teplotu. ATB bere v průběhu celého půl roku.
Je to muž 70 let. Mám pocit, že jeho stav v nemocnici jen "udržují".
Děkuji a přeji hodně zdraví. L. K.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Z dotazu není zcela jasné, jestli je zanícený pahýl nebo jde o sepsi organismu. Můžete upřesnit stav pahýlu?

Pokud je pahýl po amputaci řádně zahojený, nemá cenu, abych Vašemu kamarádovi doporučoval obklady a byliny na tyto potíže. Pokud pahýl hnisá a je ve špatném stavu, určitě Vašemu kamarádovi pomoci mohu a umím (při nejmenším radou).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

Pahýly tří prstů nejsou zahojené, čtvrtý prst už má modrou barvu, takže ho stihne stejný osud, jako předchozí prsty. Po amputaci jsou rány stále mokvajici, nehoji se. Navíc mě znepokojuje teplota 38 stupňů.
Děkuji. LK

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Lokálně na špatně se hojící pahýly doporučuji aplikovat propolisovou tinkturu a to klidně třeba i 3x denně lokálně. Po zaschnutí propolisu potřete medem a zavažte. Zavázání by mělo být takové, aby neutlačovalo prsty (ty by se těžko prokrvovaly), takže obvaz přiložit, obvázat, nezatahovat příliš.

Doporučuji dále kamarádovi léčivé rostilny na špatné prokrvení nebo léčivé rostliny s vazodilatačním účinkem a to celkovět, tedy ideálně ve formě tinktury 3x denně (rozpustit ve vodě a vypít).
Mezi vhodné léčivé rostliny na prokrvení lze považovat např. jmelí bílé (tinktura z březnové nati), hloh obecný (tinktura z květu nebo plodu), prha arnika květ, oregáno nať, ginkgo nať, hořčice semeno, routa, maralí kořen, kozinec blanitý apod.

Pokud by pahýl začal hnisat nebo byl zanícený, doporučuji aplikovat cibulovou kaši s anýzem. Dělá se tak, že se cibule naseká co nejvíce na drobno, dá se s trošičkou vody a anýzem na plotnu, rozvaří se na kaši a vlažná kaše se přiloží na hnisající ránu. Je to silně hojivé.

Pokud má Váš známý teploty kolem 38°C a bral opakovaně antibiotika, doporučuji nejvyšší kalibr v rostlinné říši - kombinaci pelargonie sidonské (kořen) a lichořeřišnice větší (semeno) - užívat 3 týdny - opět ideálně ve formě směsné tinktury.

Z výše uvedených léčivých rostlin vyrábím tinktury.
Postup výroby tinktur a jejich dávkování je uveden na http://www.UcinkyTinktur.cz

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.