Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Ledvinové kameny - bylinky, byliny, babské rady, ovoce, zelenina

2 odpovědi
(stránka otevřena 3123x)

Dotaz:

Dobrý den,
soustavně trpím na ledvinové kameny. Již jsem prodělal několik operací, ale kameny se stále vrací, byť piju, omezil jsem čokolády, řepu atd. Kameny jsou částečně urátové a částečně vápenaté.
Již jsem zkoušel pít spoustu citronové šťávy (na sklovinu "ideální"), různé bylinné čaje popíjím prakticky neustále (kakost, libeček, pýr, trukavec, tužebník, kopřiva, zlatobýl). Nic nepomáhá a kameny stále rostou a tvoří se. Našel jsem i Váš recept na čaj, ale některé bylinky jako rdesno ptačí, nebo violku nemůžu sehnat.
Je nějaký způsob, jak tyto kameny přírodně rozpustit a neodrovnat si žaludek a slinivku? Děkuji Ondřej

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,
rdesno ptačí se jinak jmenuje truskavec, takže to už jste zkusil : ) Violku pokud myslíte trojbarevnou (maceška), tak tu prodává sypanou Grešík (vím to, protože ji používám také, ale na vlasy). Pokud jste to ještě nezkoušel, tak můžete zkusit ledvinové koupele buď s přesličkou (ale její pití v čaji nedoporučuji, protože, pokud máte vápníkové kameny, přeslička podporuje vstřebávání vápníku ve střevě) nebo koupele s ovesnou slámou, při těchto koupelích by voda měla zcela zakrývat ledviny (jsou v úrovni pasu), ale ne už srdce. Anebo můžete zkusit obklady z ovesné slámy - přiložíte sáček s ovesnou slámou vařený nad párou asi 30 min. na oblast ledvin zepředu a jeden i zezadu, TEPLOTA SÁČKU MÁ BÝT CO NEJTEPLEJŠÍ, ALE NE TAK HORKÁ, ABY JSTE SI UDĚLAL POPÁLENINY KŮŽE. Celé dokola obalíte plátnem a přes plátno ještě znovu obalíte vlněnou dekou a takto zabalený ležíte v posteli alespoň hodinu. Můžete na zábal použít i sennou slámu. Zábaly provádějte jen pokud máte stabilní krevní oběh. Zkuste to 2x týdně. Předem ještě upozorňuji, že nejsem lékařka ani léčitelka, proto bude pro Vás dobré si ještě o těchto koupelích a zábalech najít nějaké informace. Ještě mě napadá, jestli nemáte nějaké problémy s plícemi a dýcháním, zhoršená funkce plic ovlivňuje také činnost ledvin. Přeji mnoho úspěchů s léčením, sama mám také problémy s ledvinami i když jiného rázu.

Odpověď na dotaz:

Omlouvám se, že píši napodruhé, ale ještě mě napadlo, zda nemáte na těch ledvinách bakteriální infekci (i když si myslím, že Vám asi testy dělali), kameny můžou způsobovat někdy i některé druhy bakterií. Tak se, pokud jste nebyl na toto vyšetřen můžete nechat ještě vyšetřit.