Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Lichen, lišej penisu - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1331x)

Dotaz:

Dobrý den, Zbyňku,
chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějaké zkušenosti s léčbou onemocnění zvané lichen. Přítelovi se objevily bílé skvrny na genitálu. Byl u lékaře (urolog i kožní) a léčil to asi měsíc kortikoidy - bez výsledku. Dnes to jiný lékař diagnostikoval jako lichen, hledala jsem na to bylinky a narazila jsem v čínském herbáři na léčbu tohoto onemocnění kurkuminem, který je protizánětlivý a má dobrý vliv na stav kůže. Měl byste nějaké jiné doporučení, případně zkušenost s kurkuminem konkrétně? Předem moc děkuji a přeji hezký den S pozdravem Nikol K.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Lichen genitálu muž (u žen je léčba stejná) je kožní onemocnění, u kterého je příčina neznámá.
Na lišej zevního genitálu ženy (lichen sclerosus vulvae) se používají následující léčivé rostliny. Je možné je aplikovat zevně i vnitřně: vlaštovičník větší (čerstvá šťáva v malém množství), dvouzubec trojdílný, jitrocel, pampeliška, česnek medvědí, zemědým a švédské kapky.
Doporučuji častou aplikaci ricinového oleje lokálně na ložisko lišeje.

Vzhledem k tomu, že máte potíže již 2 roky a že je mi Vás do značné míry líto (a přiznávám, že i zvědavost účinnosti bylin mne k tomu vede), mohu Vám zcela výjimečně připravit tinkturu a mám k dispozici i ricinový olej.

Na okraj podotýkám, že kortikoidy (kortikoterapie) jen problém zatlačí do pozadí, ale nevyléčí ho.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.