Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Lichen sclerosus - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 93x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

V roce 2020 jsem prodelala rakovinu prsu a beru lecbu Aletro, drive jsem brala Tamoxifen. Tamoxifen mi ale zvysoval delozni sliznici a celkove spodek nicil. Momentalne mam lichen sclerosus, coz je velmi neprijemne. Jeden maly stydky pysk v podstate zcela zmizel a trpim rupturami a na klitorisu jakymsi povlakem (vypada jako blanka), ktery tez casto praska a boli. Pani doktorka mi predepsala kortikoidni mast, ale vicemene zlepseni nevidim. Budu moc rada za jakoukoli pomoc

Děkuji a jsem s pozdravem
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na lichen (různě na těle - genitál, předloktí, trup, sliznice dutiny ústníé … ) se mi v praxi velmi osvědčily následující léčivé rostliny:

ZEVNĚ: SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA květ, VILÍN VIRŽINSKÝ list, JITROCEL KOPINATÝ list, ČESNEK MEDVĚDÍ list, ŠVÉDSKÉ KAPKY směs, ZEMĚDÝM LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať. Z bylin si udělejte směsnou tinkturu a potírejte.

+ ještě zevně na promazávání SH mast (SH = superhojivá) - složení superhojivé masti:
ARNIKA HORSKÁ, PODRAŽEC KŘOVIŠTNÍ, DRNAVEC LÉKAŘSKÝ, ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ, MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ, VILÍN VIRŽINSKÝ, propolis, nosný olej (olivový) a zahušťovadlo (včelí vosk bez chemických přísad).

VNITŘNĚ (opět ve formě směsné tinktury) : DVOJZUBEC TROJDÍLNÝ nať, PAMPELIŠKA kořen, VILÍN VIRŽINSKÝ list, OUTKOVKA PESTRÁ plodnice.

Druhým dechem ale hned sděluji, že léčba je dlouhodobá (měsíce) a zlepšení stavu velmi pozvolné (první zlepšení se dostavuje až třeba po čtvrt roce). Je tedy nutná velká dávka trpělivosti.

Univerzální dávkování tinktur a účinky jednotlivých léčivých rostlin v bylinných tinkturách je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz />
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.