bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Na bylinářské dotazy bude v poradně odpovídáno v pátek 18.9. od 16 hod. a v neděli 20.9.2020 celý den.
Na botanické dotazy je odpovídáno botanikem M. Sedlákem průběžně. 

 

Likér z bezu chebdího - je možné ho použít nebo raději zlikvidovat?

2 odpovědi
(stránka otevřena 1545x)

Dotaz:

Dobrý den,


prosím o radu, udělala jsem likér z bezu, ale ne černého, nýbrž chebdího. Dočetla jsem se, že kdysi se používal v lidovém léčitelství, ale dnes už ne. Ví někdo, zda ten likér můžu užívat anebo radši vylít?


Díky moc předem za pomoc.

Odpověď na dotaz:

O bezu chebdím lze říci následující: droga působí silně močopudně a užívala se zejména při zánětu močových cest nebo močového měchýře. Napomáhá také k rozdrobení a vyloučení močových kaménků a močového písku, podporuje vykašlávání a působí sekretostimulačně.
Plody se nesuší, ale užívaly se buď čerstvé nebo se z nich získává šťáva, která se užívá např. při astmatu. Oddenek se podával ve formě krátce vařeného odvaru (1 čajová lžička drogy na 400 ml vody, vaří se 1 minutu) zejména při zánětu močových cest.
Bylina působí poměrně razantně a při větších dávkách může být i toxická. Z toho důvodu se od užívání v současné fytoterapii upustilo. Z více důvodů (mylné pozření dětmi či dospělými ad.) bych Vám doporučil likér z bezu chebdího zlikvidovat. Pokud byste jej chtěla užívat, musela byste jej hodně naředit, aby nebyl ve vysoké koncentraci. Užívání Vám ale pro výše uvedené nelze doporučit.

Odpověď na dotaz: