bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Likér z bezu chebdího - je možné ho použít nebo raději zlikvidovat?

2 odpovědi
(stránka otevřena 2064x)

Dotaz:

Dobrý den,


prosím o radu, udělala jsem likér z bezu, ale ne černého, nýbrž chebdího. Dočetla jsem se, že kdysi se používal v lidovém léčitelství, ale dnes už ne. Ví někdo, zda ten likér můžu užívat anebo radši vylít?


Díky moc předem za pomoc.

Odpověď na dotaz:

O bezu chebdím lze říci následující: droga působí silně močopudně a užívala se zejména při zánětu močových cest nebo močového měchýře. Napomáhá také k rozdrobení a vyloučení močových kaménků a močového písku, podporuje vykašlávání a působí sekretostimulačně.
Plody se nesuší, ale užívaly se buď čerstvé nebo se z nich získává šťáva, která se užívá např. při astmatu. Oddenek se podával ve formě krátce vařeného odvaru (1 čajová lžička drogy na 400 ml vody, vaří se 1 minutu) zejména při zánětu močových cest.
Bylina působí poměrně razantně a při větších dávkách může být i toxická. Z toho důvodu se od užívání v současné fytoterapii upustilo. Z více důvodů (mylné pozření dětmi či dospělými ad.) bych Vám doporučil likér z bezu chebdího zlikvidovat. Pokud byste jej chtěla užívat, musela byste jej hodně naředit, aby nebyl ve vysoké koncentraci. Užívání Vám ale pro výše uvedené nelze doporučit.

Odpověď na dotaz: