Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Lupy - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 685x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:
přítel (61 let) už několik let zápasí s úpornými lupy, vyzkoušel všemožné šampony z lékárny (na kvasinky, na seboreu) i od kožních lékařek (dehtový), zkoušel oleje (rozmarýn) … a pořád "sněží"… na pokožce hlavy mezi vlasy jsou vidět načervenalé ostrůvky, které ho svědí a kde se lupy tvoří, ale svědívá ho také vousy a i tam se lupy tvoří. Má vyšší tlak (bere prášky), trochu zvýšený cholesterol (bez medikace), kdysi žaludeční vředy, měl 2x růži (praskající suchá kůže mezi prsty u nohou), jinak nebývá nemocný, pravidelně konzumuje česnek syrový-do topinky vetřený, : -) … prosím co byste doporučil?
Děkuji a jsem s pozdravem,
Alena
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Příčinou lupů může být i kvasinková infekce nebo seboroická dermatitida. Je potřeba proto zkusit více variant a vyčkat co pomůže.

Doporučuji vnitřně užívat rostlinu DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ, která má obecně vynikající účinky prakticky na všechny na kožní potíže.

Pokud by šlo o "prosté" lupy, doporučuji aplikovat odvar z kořene šťovíku koňského.

Pokud nebude efekt, zevně doporučuji aplikovat ředěnou tinkturu z rostliny VILÍN VIRŽINSKÝ. Ten se ale velmi špatně shání, lze ho nahradit LOPUCHEM (KOŘEN) a/nebo VIOLKOU TROJBAREVNOU - (opět ředěná tinktura nebo výluh z květů /30 květů, 50 ml vody, 3x denně/). Příznivý efekt by mohl mít gel z rostliny ALOE VERA (myslím přímo gel z listu, ne kupované a konzervované přípravky v lahvích).

Pokud by nebyl efekt, je možné aplikovat ředěnou propolisovou tinkturu (podezření na kvasinkovou infekci), tea tree oil a/nebo ricinový olej,

Šampon na seboreu dle Pavla Váni: 100 ml vody, nať mydlice, kořen lopuchu, kořen kopřivy, svařit, aplikovat (uchování – kostičky v mrazáku).

Používejte jen bio šampony (např. dodavatel biooo.cz apod.)

V dietetice ať přítel upřednostní potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.