Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Macerace tinktur

0 odpovědí
(stránka otevřena 349x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
koupila jsem si Vaši prezentaci o výrobě tinktur a mám pár otázek, na něž jsem nenašla v prezentaci odpovědi.

Můj dotaz je následující:

1. otázka: Uvádíte, že slézovité rostliny je třeba macerovat v lihu s max 30% koncentrací. Pokud tuto tinkturu smíchám s jinými o silnější koncentraci - co se stane se slizovitými látkami? Zničí je to? Musím celou směsnou tinkturu naředit pouze na 30%? Je nutné u směsných tinktur zachovat vždy koncentraci podle nejnižší složky ve směsi?

2. otázka: Jsou ještě nějaké jiné látky (kromě slizů) tak citlivé na sílu alkoholu? Prosím informaci o jaké konkrétně jde a jaká koncentrace je pro konkrétní látky hraniční?

3. otázka: Zajímalo by mne, zda existuje nějaký klíč k tomu, zda tu kterou bylinu macerovat na světle nebo ve tmě, jak dlouho se mají macerovat a v jak silném lihu. Zda je k tomu nějaké pravidlo.

4. otázka: Když použiji silnější líh na konkrétní bylinu, než je doporučeno - co vše se může ve výsledném macerátu zničit. Existuje třeba nějaká tabulka, kde by bylo např. : Třísloviny vylouhuje 70% alkohol, slizy vylouhuje 30% alkohol. Prostě informace o tom, co která koncentrace alkoholu dokáže vytáhnout z rostliny.

5. otázka: Je možné, pokud nějaké množství rostliny macerujeme v 80% a jiné množství třeba ve 40%, že dostaneme zcela odlišné tinktury svým působením? Je možné tyto maceráty smíchat a posílit tak jejich účinek? Platí totéž i pro různě dlouhou maceraci?

Děkuji a jsem s pozdravem.