Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Medicinální houby a mráz - snižuje účinnost hub nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 639x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Jak je to s vlivem mrazu na medicinální houby? Opakovaný zámraz a obleva (potraviny z mrazáku se nedoporučuje znovu mrazit) a jejich následné využití/škodlivost. Jak dlouho taková houba roste? Abych nesbírala jarní několikrát mrazem přešlou…

Děkuji a jsem s pozdravem.
Robert Hanzlík (mykolog z www.houbareni.cz)

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, velice záleží, o jaké houby se konkrétně jedná, zda o takzvané tvrdohouby, či obyčejné druhy. Tvrdohouby si můžeme prezentovat třeba druhy jako lesklokorka lesklá, outkovka pestrá či lesklokorka ploská, obyčejné druhy pak třeba druhy jako hlíva ústřičná, penízovka sametonohá apod.
Tvrdohouby snášejí zámrazu jinak a jsou náchylné k jiným druhům poškození a problémů, než ty ostatní. U nich je při sběru potřeba hlavně dbát, aby nebyly viditelně napadany některou řasou, což se pozná podle zeleného povlaku na části plodnice, nebo aby je už dokonce neprorůstal nějaký mech apod. Je u nich jedno, zda je zimní období nebo zda je léto, tento koloběh přírody je u nich v podstatě stejný. V zimě je jen větší pravděpodobnost, že půjde o už odrostlou, mrtvou plodnici, která už něčím napadena je.
Oproti tomu běžné druhy hub můžeme rozdělit na dvě skupiny, ty, které jsou zimnímu období nějak uzpůsobeny, viz právě ony zmíněné a některé další, a ty, které se mohou objevit těsně před příchodem zimy, ale uzpůsobeny nejsou. Rozdíl je v tom, že ty uzpůsobené zimnímu období a růstu mají látky, které jim umožňují opakovaně zamrzat a rozmrzat, ale také ne do nekonečna. Při jejich sběru je tedy třeba, pokud jsou zrovna zamrzlé, prohlédnout doma sebrané plodnice po rozmrznutí, zda nejsou nijak poškozené / něčím napadené. Musejí být pevné, nevykazovat známky měknutí, rozbřednutí apod.
Co se týká doby růstu plodnic jednotlivých druhů k dospělosti, je to dost individuální, u tvrdých druhů se vývoj plodnice až k dospělosti může dít většinu jarní, letní a podzimní sezóny, naopak ony měkké druhy vytvoří dospělou plodnici většinou cca za týden.