Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Migréna u dítěte - je vhodný řebříček? Přeslička na oplachy vlasů - vadila by jedovatá bahenní?

1 odpověď
(stránka otevřena 669x)

Dotaz:

Dobrý den,

mohla bych poprosit o určení druhu přesličky? Nasbírala jsem si jí na oplachy vlasů, ale pak jsem se začetla ve vaší skupině a zjistila, že mám možná jedovatou přesličku ? Našla jsem jí v místní přírodní rezervaci, kde je hodně vlhko a bažinatý terén, pokud by vám to pomohlo určení. Je cca 50cm vysoká, takovéhle velké přesličky jsem běžně nikde neviděla.

Listuji dál vaší báječnou skupinou a objevila jsem obrázek další byliny, kterou jsem po cestě "okolo rybníků" našla a zřejmě je to řebříček. V popisu na vašem webu píšete, ze je skvělý na migrény. Moje 9letá dcera na ně bohužel už pár let trpí a ani po mnoha vyšetřeních se nepodařilo odhalit, z čeho jsou. Řebříček by jsme mohly zkusit, ale v popisu je pouze užití květů, které teď už asi nenaleznu. Mohla by se použít i nať?

Děkuji moc za odpovědi!
1567666089_přeslička od rybníků.jpg
1567666089_řebříček od rybníků1.jpg
1567666089_řebříček od rybníků2.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Morfologicky bych tipoval, že jde o přesličku lesní (ta není jedovatá). Ale mohu Vás uklidnit - i kdyby šlo o jedovatou přesličku bahenní, je možné ji používat na oplachy vlasů. Jedovatá látka nepřechází přes kůži do krve.
Pokud byste chtěla stanovit o jaký druh přesličky jde, musela byste mi zaslat detail stonku a listu odstupujícího ze stonku.
Více k problematice vizte zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/jedovate-byliny/1194-preslicka-rolni-a-jedovata-preslicka-bahenni-rozdil-fotografie-preslicky-rolni-a-bahenni

Z řebříčku se sbírá kvetoucí nať, tzn. květ i listy.
Velká stránka na téma migréna a bylinky je zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/757-migrena-byliny-bylinky-babske-rady-bylinne-caje-a-tinktury
Je potřeba otestovat která bylina zabírá. U různých lidí je to různé. Děti by neměly užívat kopretinu řimbabu. Je mírně jedovatá a do dětského organismu nepatří.

Mimo jiné je důležité vysledovat co může být příčinou rozvoje migrenosního záchvatu a vyvolávajícímu činiteli se vyhnout (je-li to možné).
U dětí není vhodná kopretina řimbaba, která je mírně jedovatá a mohla by poškodit organismus dítěte.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.