bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Omlouvám se, ale z časových a kapacitních důvodů budu na vaše dotazy odpovídat až od pondělí 13.7.2020 dále. Děkuji za pochopení.

 

Močová infekce u dítěte způsobená E. coli - byliny, bylinky, léčivé rostliny

1 odpověď
(stránka otevřena 202x)

Dotaz:

Dobrý deň pán doktor,


chcela by som sa spýtať, či neviete poradiť ako poriešiť uropatogenne E. coli u 5 ročnej dcéry. za posledné 3 mesiace vybrala už 3 rôzne antibiotika, no do 2 týždňov su E. coli v moči späť (infekcia nebolí, len moč výrazne páchne). MUDr. už nevie predpísať žiadne atb, baktérie sú aj tak multirezistentné, chce poslať ešte na cievkovanie (neviem čo to má objasniť - by možno viete). Dávame jej brusinky s tinktúrou z propolisu, pije pomenej, no ani neviem, čo by pomohlo ?. Vedeli by ste mi niečo odporučiť prosím, čo by bolo používateľné a realizovateľné u 5r dieťaťa, ktoré je väčšinu dňa v škôlke, a teda počas dňa nemám veľmi možnosť ovplyvniť pitný režim a užívanie niečoho je reálne najskôr v 8h intervaloch? Ďakujem za váš čas aj hodnotné prispevky.


Marika

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Na močové infekty způsobené bakterií Escherichia coli (E. coli) doporučuji extrakt z pelargonie sidonské. V lékárně se prodává pod názvem Kaloba.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1984-pelargonie-sidonska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
Dále doporučuji užívat lichořeřišnici. Vaří se čaj z rozdrceného (to je důležité, ne v celku, ale rozdrcené) semene.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/108-lichorerisnice-a-vliv-na-lidske-zdravi-fytoterapie
Obojí (pelargoni a lichořeřišnici) ať dcera používá alespoň 1 týden 3x denně (jako by užívala antibiotika).
Důležitá jsou i režimová opatření - dostatečný příjem tekutin ("aby se močové cesty propláchly a tím vyčistily") a také pozor na hygienu - správné utírání po stolici, infikování kalhotkami, koupání atd. - prostě snažit se vypozorovat co je zdrojem reinfikování močových cest, pokud nějaký existuje. E. coli je totiž bakterie ze střeva a do močových cest je většinou zanesena chybou při hygieně (tím určitě ale nechci říci, že by Vaše dcera byla špidíra nebo že Vy něco zanedbáváte, protože může jít jen o přehlížené stereotypy, které vedou k reinfikování).