Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Modřiny, křehké cévy - bylinky, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 5751x)

Dotaz:

Žena, 80 let, poměrně bez zdravotních problémů, mimo léků na tlak, žádné prášky neužívá - v poslední době se jí začaly dělat na rukách modřiny, a to i při sebemenším otlaku. Prosím, co jí chybí, případně je nějaká bylina, která by jí pomohla?

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. Doporučuji došetření stran krevního obrazu - hlavně asi krevní destičky. Je možné, že je jejich tvorba snížená a je nutné zjistit proč. Porucha může být i u srážecích faktorů, které tvoří játra - je to ale málo pravděpodobné.
Co se týká bylin, mohly by pomoci ty, které jsou vhodné na snížení fragility (křehkosti) drobných cév. Veeelmi vhodná je pohanka, kterou by měla ona žena užívat.
Další vhodné byliny na křehkost nejdrobnějších cévek (kapilár) jsou červená řepa, brokolice, ginkgo, routa, komonice, vojtěška (tolice), kaštan a zlatobýl - záleží jaké rostliny má daná žena k dispozici.
Na lepší absorbci ("zmizení") samotných modřin je vhodná žindava, lopuch (přikládá se mírně podrcený list), měsíček (např. mast), mateřídouška, aloe (nakapat gel z živé aloe).
Daná žena by mohla ve stravě zvýšit přísun vitamínu C a rutinu (obsahuje opět pohanka a dále také routa).