Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Nachlazení, virózy a ekzém - jaké byliny by měly být v domácí lékárničce?

1 odpověď
(stránka otevřena 919x)

Dotaz:

Co je prostě nutnosti mít při ruce, na takové ty běžné onemocnění, vurozy, kašle, exzemy… Nic vážného??co musím mít vždy při ruce? Děkuji a budu objednávat. Pro dospělého i dítě kterému je teď 2 roky. Ryma, kašel. Atd… A moc děkuji za radu.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Na imunitu doporučuji směsnou tinkturu z těchto rostlin a jedné houby: echinacea purpurea, sideritis (horský řecký čaj), hlíva a buď čubet benedikt nebo kozinec blanitý. Poslední dvě rostliny jsou docela silně protivirové, takže řeší virové infekce (rýma, chřipka - hlavně). Tinktury lze doporučit i jako prevence. To je pro dospělé.

V prevenci banálních infektů (nachlazení) se u dětí dobře osvědčuje bez černý květ - nálev ("čaj"). Už když začínají různé epidemie by mělo pít čaj např. 2x denně a je mnohem menší šance, že se nachladí a bude doma s rodičem na paragrafu.

Na kašel doporučuji tymián (upravuje nejen kašel, ale má i antibiotické účinky). Osvědčuje se na zahlenění i suchý kašel. Vhodná bylina je také jitrocel kopinatý. Na "staré" hleny je dobrý třeba podběl.

Ekzém je zcela jiná kapitola. Nepatří do "akutních", ale většinou do chronických onemocnění (nevím, jestli jste neměla na mysli kopřivky). Na ekzémy se používá pampeliška kořen (tinktura nebo nálev), ale vynikající efekt má pití čerstvé šťávy z brambory. Prý je to i docela chutné, mírně nasládlé a i dětem to prý chutná (ještě jsem to nevyzkoušel).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.