Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Náhrada Warfarinu bylinou, bylinkou, léčivou rostlinou - lze to nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 786x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
beru Warfarin a chtela jsem se zeptat jestli neni nejaka bylinka misto tohoto leku. Dost mě to omezuje bylinky uzivat nemohu vubec. Zeleninu jist v malem mnozstvi. Nez jsem začala Warfarin užívat tak jsem davala dosti přednost bylinkam před léky.
Dekuji za odpověď.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Existují léčivé rostliny na ředeění krve (např. komonice), jsou to léčivky, které jsou vhodné např. na prevenci sraženiny v době, kdy jedete dlouho v autobuse nebo letíte letadlem.

Vy máte nebo jste měla pravděpodobně některou z nemocí, které vyžadují KONTROLOVANÉ ředění krve. Může jít o tzv. fibrilaci síní (FiS, FiSi) nebo hlubokou flebotrombózu nebo plicní embolii.

Z důvodu nutnosti předného "ředění krve" (předné antikoagulační hladiny) nelze používat léčivé rostliny. Zatímco u léků Warfarin lze natitrovat přesnou dávku, u bylin (s ohledem na různé koncentrace v různých jednotlivých rostlinách téhož druhu) toto lze jen velmi těžko.

Pokud by Vás zajímalo které bylny nejsou pro lidi s Warfarinem vhodné, jejich seznam je zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/byliny-nebezpeci-kontraindikace/1427-warfarin-pradaxa-clexane-fraxiparine-a-byliny-bylinky-vliv-bylin-na-srazlivost-krve

Mnoho zajímavých informací o Warfarinu nalzenete zde:
https://www.zbynekmlcoch.cz/index.php?searchword=warfarin&ordering=&searchphrase=all&Itemid=141&option=com_search

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.