Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Nehojící se mokvavý ekzém - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

5 odpovědí
(stránka otevřena 3754x)

Dotaz:

Ahoj Zbyňo, mám na Tebe 2 otázky:


Co je to na fotce za bylinku? Roste i u nás…


Dneska jsme natrhali celík zlatobýl, chystám se z něj vyrobit pro manžela mastičku - na nehojící se ekzém. Myslíš si, že mám pak do ní přidat kafr nebo nějaký esenciální olej, aby to víc učinkovalo?
Charakter ekzému: mokvavý, má to na obličeji,pod očima,takové červené fleky a v nich se nepravidelně objevují mokvavé vyrážky...


Děkuji za radu. Měj se hezky a zdravím Tě do Určic.


L.

1569671294_neznama-rostlina-bylina-se-zlutymi-kvety-fotografie-identifikace_1.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Ahoj L.
Pokud Ti to nebude vadit, odpovím trošku víc ze široka a "vmíchám" do toho kousek i z tradiční čínské medicíny.

Kůže do značné míry zrcadlí stav organismu a některých orgánů. Hlavně jsou ekzémy spojená s játry. Již Pavel Váňa doporučoval používat KOŘEN z pampelišky lékařské a to s velkým efektem u svých pacientů. Vhodná je jak forma nálevů (čaje) z čerstvých (keramickým nožem na co nejtenší plátky nakrájených) nebo sušených kořenů, tak i tinktury (tinktura může být účinnější a snadněji aplikovatelená, proto je mou oblíbenou formou užívání). Fajn je, že je aktuálně podzim, tzn. tak za 14-30 dnů si můžeš s manželem kořeny vykopat a může je začít užívat. Užíváme ve 3 sériích a to 3 týdny, týden pauza, 3 týdny, týden pauza a pak naposledy 3 týdny. Zásadní efekt se dostavuje po asi 2 měsících léčby.

Co se týče zevního ošetření ekzému, doporučuji používat jitrocel kopinatý - přímo rozdrcený list nebo jitrocelovou mast. Do masti můžeš přidat některý esenciální olej - např. levandulový (maskuje vůni sádla) nebo měsíčkový (ten hojí a uzdravuje).
JITROCELOVÁ MAST - RECEPT: https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/2156-jitrocelova-mast-recept-postup-navod-priprava-suroviny-ingredience

Pokud manžel není alergický na včely, velmi doporučuji také propolisovou mast nebo přímo aplikaci medu. Obojí hezky hojí a uzdaravuje díky enzymům v těchto produktech obsažených.

NA SUCHÉ ekémy doporučuji mast z měsíčku lékařského nebo aplikaci aloe vera gelu přímo z rostliny.


NA VLHKÝ MOKVAVÝ ekzém doporučuji obklad z řepíku nebo výše zmíněný jitrocel.


U MIMINEK A MALÝCH DĚTÍ s ekzémem pomáhá koupání v odvaru z bambusového listu (příčinou ekzému u miminek je tzv. horkost plodu - příčinou je infekce matky v době těhotenství nebo velká stresová zátěž).

Ke zvážení do kombinace s bylinami je akupunktura, která má dobrý vliv na kožní potíže jako jsou právě ekzémy.




Zásadní věc na stav kůže má také strava (shodou okolností právě mokvavý ekzém ukazuje dle tradiční čínské medicíny na nesprávné stravování - vyhnout by se měl manžel sladkostem, mléčným výrobkům, v období podzimu a zimy by manžel neměl jíst syrové ovoce a zeleninu /má to dle TČM negativní vliv na dráhu sleziny/). U suchého ekzému může mít vliv psychika a napětí.
Pokud chceš udělat pro manžela něco top, tak mu udělej polévku z kořenové zeleniny a slzovky. Slzovka dle TČM chrání kůži před ekzémy, záněty a také má příznivý vliv na plíce.

SLZOVKOVÁ POLÉVKA:
Suroviny: 1 cibule, 5–6 středních mrkví, 2 pastináky, 1 větší batát (cca 300–400 g), sůl, bobkový list, majoránka, 1 litr odvaru ze slzovky (30 gramů slzovky), kokosové mléko na zjemnění, lichořeřišnice, restovaná semínka dýně, ředkvičky.
Nejdříve si připravte zeleninu – oloupejte a nakrájejte mrkev, pastinák i batáty. (Je-li mrkev a pastinák z bioprodukce, stačí pořádně odrhnout.) Na ghí orestujte nakrájenou cibulku, přidejte koření (bobkový list, majoránku) a opět lehce orestujte. Přisypte zeleninu, zalijte vývarem ze slzovky a vařte do změknutí zeleniny. Poté vyndejte bobkový list. Celý obsah rozmixujte. Polévku můžete zjemnit kokosovým mlékem.
Do hotové polévky vložte vařenou slzovku a zdobte jedlými květy, nejlépe lichořeřišnicí. Přisypte i na kostičky nakrájené ředkvičky a opražená dýňová semínka.



PS: Rostlina na fotografii je divizna. Zřejmě divizna rakouská (Verbascum chaixii subsp. austriacum). Roste i na našem území a příiš jí nevadí časté sekání.

Odpověď na dotaz:

NA SUCHÉ ekémy doporučuji mast z měsíčku lékařského nebo aplikaci aloe vera gelu přímo z rostliny. Píšete. To znamená natírat rozlomeným listem z rostliny? Děkuji
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. Ano, myslím čerstvý gel z aloe vera, tzn. čerstvou šťávu z podélne rozřezaného listu ; )
Má silně hojivý účinek.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den, mám velkou aloe. Dá se z ní něco vyrobit?

Odpověď na dotaz:

mam mokvavy ekzem na obou chodidlech, lekař nezjistil ani přez laboratoř, o jaky ekzem se jedna. Dodržuji dietu na jatra, uživam ostropestrec. Trochu se to zlepšilo, ale stale se nemohu zbavit priznaku. Puchyře praskaji a brani mi v bezbolestné chuzi. Prosim poradte mi.