Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Nejšetrnější způsob zpracování bylin, bylinek - jaký to je?

1 odpověď
(stránka otevřena 1387x)

Dotaz:

Vážení a milí,


mockrát předem děkuji za Vaši práci, kterou jste si dali, aby jste předali to cenné co víte o těchto zázracích z přírody. Studuji tu vše… ale už mám velký problém. popisujete spousty druhů zpracování bylin … kapky, do lihu, sirup za studena, vařený sirup. apod. 


Jedná se mi o to, že jsem se přestěhovala do domečku kde je zahrádka a chtěla bych mít to nejdůležitější na zahrádce. Ale pak co dál? Jak zpracovat tyto cenné bylinky aby jsme neztratili to nejcennější.


2017 se mi povedl jen sirup z černého bezu a nevěděla jsem, jak to udělat nejlíp, co diskuse to jiný názor. Kvůli strachu, že se zkazí jsem raději převařila. Šťáva se pila. Ale kdo mi poví, jestli jsem nevyvařila třeba polovinu cenných látek. Jak prosím vše (pokud to není rozdílné jaká bylina, to jiné zpracování) nejlépe uskladnit a zpracovat.


Mockrát děkuji za Vaše dobré rady.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Ano, toto je věčné téma a je velmi těžké na to odpovědět, protože máme látky rozpustné ve vodě, dále látky rozpustné v tucích a pak látky, které mají dobrou afinitu k alkoholu. Dá se tedy říci, že u každé byliny zpracováváme individuálně dle receptur, které jsou mj. uvedeny na tomto webu.
Pokud se snažíme zachovat látky bílkovinného charakteru, neměli bychom produkt z bylinek vařit.
Pokud chceme zachovat některé vitamíny obsažené v bylinách nebo jejich produktech, snažíme se nepoužívat železný nůž a dále se snažíme zamezit přístupu vzdušného kyslíku, tepla a světla - některé vitamíny jsou na tyto faktory citlivé.
Jak jsem ale psal výše - jednoduchá odpověď na Váš dotaz neexistuje právě pro obrovskou rozmanitost rostlin a toho, co z nich chceme zachovat k léčbě.
Za poměrně důležité považuji to, že bychom byliny neměli nikdy sušit na slunci (s výjimkou divizny, které toto nevadí).
Děkuji Vám za zajímavý dotaz.